Аржентина (Меси) и Франция (Мбапе)
Кредити за изображения: Възпроизвеждане/Twitter

Аржентина има предимство пред Франция в историята на Световните първенства

Франция и Аржентина, които се изправят една срещу друга следващата неделя (18) на финала на Световното първенство през 2022 г. в търсене на третата световна титла и за двете, вече са се изправяли един срещу друг три пъти в историята на турнира.

1930: 84-минутен мач

На 15 юли 1930 г. Аржентина и Франция имат първия си двубой на първото Световно първенство в историята, проведено в Уругвай. На стадион Парк Централ в Монтевидео, пред 23 хиляди зрители, мачът завърши с победа с 1:0 за „албиселесте“.

ПУБЛИЧНОСТ

Отлично представяне на френския вратар Алекс Тепо попречи на аржентинците да отбележат до 36-ата минута на второто полувреме, когато Луис Монти отбеляза единствения гол в мача.

Но на 39 г. бразилският рефер Жилберто де Алмейда Рего свири края на мача, което предизвика изненада и гняв сред френските играчи и част от публиката.

И двата отбора се отправиха към съблекалнята, но асистентът успя да убеди бразилския съдия в грешката си и играчите се върнаха на терена, за да изиграят последните шест минути, които не промениха резултата.

ПУБЛИЧНОСТ

Франция беше елиминирана в груповата фаза след последвалото си поражение от Чили (3-0), докато Аржентина загуби финала от домакина Уругвай (4-2).

1978: ръката на Трезор

На 6 юни 1978 г. Франция се изправя срещу Аржентина в мач от груповата фаза на стадион Monumental de Núñez пред 71 XNUMX зрители.

Преди това победени от Италия (2-1), „сините“ претърпяха ново поражение със същия резултат, което подпечата елиминацията им, докато Аржентина спечели първата си световна титла.

ПУБЛИЧНОСТ

Франция, водена от Мишел Платини, водеше 0:0 с аржентинците до 45-ата минута на първото полувреме, когато Мариус Тресор докосна топката с ръка след удар на Леополдо Луке. Даниел Пасарела реализира дузпата за „албиселесте“.

В 11-та минута на второто полувреме френският вратар Жан-Пол Бертран-Деманес се опитва да спре удара на Луке и се сблъсква с гредата. След като напусна терена на носилка, той е заменен от Доминик Баратели.

Платини се възползва от рикоширана атака на Бернар Лакомб и изравни четири минути по-късно. По-късно Дидие Сикс пропуска шанс очи в очи с аржентинския вратар Убалдо Филой. Докато в 28-ата минута Луке преодоля Баратели с удар извън наказателното поле.

ПУБЛИЧНОСТ

Това е последното поражение на "сините" до момента от южноамерикански отбор на Световното първенство.

2018: Страхотният гол на Pavard

На 30 юни 2018 г. Франция, стабилна в груповата фаза, и Аржентина, която се класира трудно, се срещнаха на осминафиналите на Световното първенство в Русия.

От първия момент "сините" поведоха с дузпа, изпълнена от Антоан Гризман. Преди почивката Ди Мария изравни с удар извън наказателното поле, без шанс за Уго Лорис.

ПУБЛИЧНОСТ

През втората част Аржентина направи обрат с удар на Лионел Меси, отразен от Габриел Меркадо. Но Франция остави всичко същото отново Бенжамен Павар, който отбеляза впечатляващ гол от дистанция, най-красивия гол на турнира.

След това французите върнаха лидерството с два гола на Мбапе за четири минути.

В добавеното време, след центриране на Меси, Серхио 'Кун' Агуеро отбеляза с глава. Въпреки последния шанс на Аржентина, Франция спечели мача с 4-3, решаващ за спечелването на втората им световна титла.