лилава корица на AFP

Милан и Интер се изправят на местно ниво за място на финала на Шампионската лига

Тази сряда (10) Милан ще се превърне в епицентър на европейския футбол, както не се е случвало от две десетилетия, с класика между Милан и Интер, която спечели място във финала на Шампионската лига.

Милан, единственият град, който има два клуба европейски шампиони, ще има един от своите отбори на финала на 10 юни в Истанбул срещу Манчестър Сити или Реал Мадрид.

ПУБЛИЧНОСТ

Предстои да разберем дали това ще бъде отборът на "Росонеро", собственик на седем титли в Шампионската лига (последната през 2007 г.), или "нерадзурите", трикратни шампиони (последната през 2010 г.).

Ако другият полуфинал между Сити на Пеп Гуардиола и Реал Мадрид на Карло Анчелоти може би изправя лице в лице двата най-добри отбора по отношение на играта, „Дерби дела Мадонина“ е връхна точка на страст и история между два големи съперника, които се изправят един друг за 236-ти път.

„Това не е класика, а „класиката“. Знаем какво означава това за клуба, за играчите, за феновете”, спомня си треньорът на Интер Симоне Индзаги.

ПУБЛИЧНОСТ

В Шампионската лига двата съперника вече са се изправяли един срещу друг на четири пъти, но последният път беше преди почти 20 години, когато италианската Серия А имаше най-големите звезди във футбола.

Интер в добра форма

През 2003 г. беше на полуфиналите: Милан се класира благодарение на гол, отбелязан като гост (0-0, 1-1), нещо донякъде иронично, защото двата отбора споделят един и същ стадион, Сан Сиро или Джузепе Меаца, в зависимост кой екип отговаря.

Друг 100% милански сблъсък в Шампионската лига беше през 2005 г., с тъжния спомен за хвърлената факла от феновете на Интериста, която удари главата на вратаря, мач, който беше прекъснат и завърши с класиране на Милан, който те бяха спечелили с 2-0 на начин.

ПУБЛИЧНОСТ

Анчелоти беше треньорът на Милан, който потвърди в тези четири двубоя хегемонията на росонерите в Европа. Нищо чудно, че Милан е вторият най-голям победител в Шампионската лига, зад Реал Мадрид с неговите 14 титли.

Но дали тежестта на историята ще бъде достатъчна срещу самочувствието на Интер?

Отборът на Индзаги спечели и двете класики, играни през 2023 г., елиминирайки Милан от Суперкупата на Италия (3-0) през януари, преди да спечели втория кръг на италианското първенство (1-0).

ПУБЛИЧНОСТ

Въпреки сезона с възходи и падения, нерадзурите винаги са отговаряли в тази Шампионска лига, преминавайки през трудна група с Байерн Мюнхен и Барселона, и двата вече елиминирани.

Рафаел Леао е под въпрос

Интер се радва на добър момент в края на сезона, със серия от пет победи във всички състезания, след като победи Ювентус, Лацио и Рома, отбелязвайки 15 гола.

Ромелу Лукаку е точен с пет гола от началото на април и възвърна разбирателството си с аржентинеца Лаутаро Мартинес.

ПУБЛИЧНОСТ

Милан от своя страна може да не може да разчита на основния си офанзивен играч, португалския нападател Рафаел Леао, който миналата събота трябваше да бъде заменен срещу Лацио с болки в дясното бедро.

„Той ще се опита да го форсира (сряда сутринта) и ние ще решим какво да правим“, обясни треньорът Стефано Пиоли, който знае, че отборът му не е същият без Леао: „Росонерите“ спечелиха само един мач от десет в който португалецът не бе титуляр.

Леао беше решаващ в четвъртфиналите на Шампионската лига срещу Наполи с асистенция в първия мач (1-0) и още една в реванша след фантастична серия (1-1).

Милан ще трябва да подобри играта си в несигурния край на сезона, в който може да мечтае за спечелване на Шампионската лига, но не може да пренебрегне себе си в италианското първенство, за да си гарантира място в главното европейско състезание през следващия сезон.