Argentina (Messi) a Francie (Mbappé)
Obrazové titulky: Reprodukce/Twitter

Argentina má v historii mistrovství světa náskok před Francií

Francie a Argentina, které se proti sobě příští neděli (18) postaví ve finále mistrovství světa 2022 při hledání třetího světového titulu pro oba, se v historii turnaje střetly již třikrát.

1930: 84minutová hra

15. července 1930 odehrály Argentina a Francie svůj první duel na prvním mistrovství světa v historii, které se konalo v Uruguayi. Na stadionu Parque Central v Montevideu skončilo utkání před 23 tisíci diváky vítězstvím 1:0 pro ‚Albiceleste‘.

PUBLICITA

Vynikající výkon francouzského brankáře Alexe Thépota zabránil Argentincům skórovat až do 36. minuty druhého poločasu, kdy jedinou branku zápasu vstřelil Luis Monti.

Ale v 39 letech brazilský rozhodčí Gilberto de Almeida Rego odpískal konec zápasu, což vyvolalo překvapení a hněv mezi francouzskými hráči a částí veřejnosti.

Oba týmy se odebraly do šaten, ale asistentovi se podařilo přesvědčit brazilského sudího o své chybě a hráči se vrátili na hřiště, aby odehráli závěrečných šest minut, což už skóre nezměnilo.

PUBLICITA

Francie vypadla ve skupinové fázi po jejich následné porážce s Chile (3:0), zatímco Argentina prohrála finále s Uruguayí (4:2).

1978: ruka Trésora

6. června 1978 se Francie střetla s Argentinou ve skupinovém utkání na stadionu Monumental de Núñez před 71 XNUMX diváky.

„Bleus“, dříve poražení Itálií (2:1), utrpěli novou porážku stejným výsledkem, což zpečetilo jejich vyřazení, zatímco Argentina získala svůj první titul mistra světa.

PUBLICITA

Francie v čele s Michelem Platinim vedla s Argentinci nerozhodně 0:0 až do 45. minuty prvního poločasu, kdy se po střele Leopolda Luqueho dotkl míče rukou Marius Trésor. Penaltu pro "Albiceleste" proměnil Daniel Passarella.

V 11 ve druhém poločase se francouzský brankář Jean-Paul Bertrand-Demanes snaží zastavit střelu Luqueho a naráží na tyč. Po opuštění hřiště na nosítkách jej nahrazuje Dominique Baratelli.

Platini využívá odrazu od pokusu Bernarda Lacomba a o čtyři minuty později vyrovnává. Později Didier Six promarní šanci tváří v tvář argentinskému brankáři Ubaldo Fillolovi. Až ve 28. minutě Luque překonal Baratelliho střelou z vnějšku.

PUBLICITA

Toto je zatím poslední porážka 'Bleus' s jihoamerickým týmem na mistrovství světa.

2018: Pavardův velký gól

30. června 2018 se v osmifinále na mistrovství světa v Rusku utkaly v osmifinále Francie, pevná ve skupinové fázi, a Argentina, která se kvalifikovala s obtížemi.

Od první chvíle se 'Bleus' ujali vedení penaltou, kterou zařídil Antoine Griezmann. Před přestávkou vyrovnal Di María úderem z vnějšku, bez šance Hugo Llorise.

PUBLICITA

Ve druhém poločase Argentina otočila střelou Lionela Messiho, kterou tečoval Gabriel Mercado. Ale Francie nechala vše při starém Benjamin Pavard, který dal působivý gól z dálky, nejhezčí gól turnaje.

Poté se Francouzi vrátili do vedení dvěma brankami Mbappého během čtyř minut.

V nadstaveném čase po Messiho centru skóroval hlavou Sergio 'Kun' Agüero. Navzdory poslední argentinské šanci vyhrála Francie zápas 4:3, což bylo rozhodující pro zisk jejich druhého světového titulu.