Η Κροατία κερδίζει το Μαρόκο και παίρνει την 3η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Ο Morrocos ήρθε με τα πάντα, αλλά η αποφασιστικότητα των Αφρικανών δεν ήταν αρκετή για να νικήσει την κροατική ομάδα. Το τελικό σκορ ήταν 2 x 1. Με τη νίκη η ομάδα της Κροατίας κατέλαβε την τρίτη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Πίνακας 🔎

⚽ 12 π.μ. - Κροατία 2 x 1 Μαρόκο 🔜

Αγωνιστείτε για το βάθρο 🏅

Ήταν ένας μεγάλος αγώνας για το βάθρο. Οι Κροάτες άρχισαν να κερδίζουν, αλλά οι Αφρικανοί κυνήγησαν το σκορ, ισοφαρίζοντας 1-1 στο πρώτο ημίχρονο. Όμως πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, η Κροατία πέτυχε ένα υπέροχο γκολ, χωρίς καμία ευκαιρία για τον Μαροκινό αμυντικό.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Πάνω από 3η θέση

Για Μαροκινούς και Κροάτες, η μονομαχία του Σαββάτου (17) ήταν κάτι πολύ περισσότερο από μια τρίτη θέση. Το παιχνίδι θεωρήθηκε ως τελικός.

Ακόμη και με την ήττα, η εκστρατεία του Μαρόκου είναι ήδη ιστορική. Ποτέ μια αφρικανική ομάδα δεν είχε φτάσει τόσο μακριά Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι Κροάτες, νυν δευτεραθλητές, επανέλαβαν αυτό που έκανε η ομάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 98, όταν κέρδισαν την Ολλανδία και κατέλαβαν την τρίτη θέση. Για τον προπονητή Ζλάτκο Ντάλιτς, εκείνο το Παγκόσμιο Κύπελλο σηματοδότησε την αρχή μιας λαμπρής πορείας για τη χώρα. Και αυτό το Σάββατο έκαναν τους θαυμαστές τους περήφανους για άλλη μια φορά.