Πιστώσεις εικόνας: AFP

Ο Πελέ ζητά από τον Νεϊμάρ να παραμείνει στη βραζιλιάνικη ομάδα και χαϊδεύει τον Ριτσάρλισον

Ο Πελέ απέτισε φόρο τιμής στον Νεϊμάρ μετά την ήττα της Βραζιλίας από την Κροατία στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Σε μήνυμά του στο Instagram, ο βασιλιάς του ποδοσφαίρου εξήρε: «Η κληρονομιά του απέχει πολύ από το να τελειώσει». Ο Νεϊμάρ πέτυχε το γκολ στην παράταση, προτού αποκλειστεί στα πέναλτι στα προημιτελικά του Κυπέλλου Κατάρ. Ο Πελέ έκανε και ένα σχόλιο στην ανάρτηση του Ριτσάρλισον: «κάνατε τη Βραζιλία να χαμογελάσει».

«Συνέχισε να μας εμπνέεις. Θα συνεχίσω να χτυπάω τον αέρα από ευτυχία με κάθε γκολ που θα σκοράρεις, όπως έκανα σε κάθε ματς που σε έβλεπα στο γήπεδο», κατέληξε ο «Βασιλιάς» σε ένα μακροσκελές μήνυμα προς τον Νεϊμάρ Τζούνιορ στο Instagram.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο Πελέ, ο οποίος παραμένει δεκτός σε κλινική στο Σάο Πάολο για επανεκτίμηση της θεραπείας του κατά του καρκίνου του παχέος εντέρου που εντοπίστηκε πέρυσι, μετάνιωσε για το αποτέλεσμα (1-1 σε 120 λεπτά και ήττα 4-2 στα πέναλτι) αλλά προσπάθησε να παράσχει υποστήριξη στους 30χρονος παίκτης.

Ο παίκτης της PSG πέτυχε αυτό το ρεκόρ σε 124 αγώνες, ενώ ο Edson Arantes do Nascimento, γνωστός ως Pelé, το έκανε σε 92 αγώνες μεταξύ 1957 και 1971.

Μετά τον αποκλεισμό, ο Νεϊμάρ έθεσε αμφιβολίες για τη συνέχισή του στην εθνική ομάδα χωρίς να εγγυάται 100% ότι θα φορούσε ξανά το "Hopscotch". Όμως ο Πελέ ενθάρρυνε το αστέρι να παραμείνει στην ομάδα.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Είχε λόγια στοργής για τον Ρίτσαρλισον

Ο Βασιλιάς Πελέ αφιέρωσε επίσης λόγια στοργής και παρηγοριάς στον αστέρα Ριτσάρλισον, ο οποίος έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Κροατία, αλλά τελικά αντικαταστάθηκε από τον προπονητή Τίτε.

Σε ένα σχόλιο στην ανάρτηση του Rocharlison, ο Pelé λέει: «Απλώς συνέχισε, αγόρι. Και να μην αλλάξει ποτέ. Έκανες τη Βραζιλία να χαμογελάσει».