Πιστώσεις εικόνας: AFP

Η PSG κερδίζει την Τρουά και οδηγεί το γαλλικό πρωτάθλημα. Σκόραραν οι Νεϊμάρ, Μέσι και Εμπαπέ

Η Παρί Σεν Ζερμέν διατήρησε το προβάδισμά της στο γαλλικό πρωτάθλημα επικρατώντας εντός έδρας της Τρουά με 4-3 αυτό το Σάββατο (29), στο πλαίσιο της δέκατης τρίτης αγωνιστικής της Ligue 1, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Στη βαθμολογία η ομάδα της πρωτεύουσας παραμένει αήττητη και πέντε βαθμούς μπροστά από τη δεύτερη Λανς. Οι Νεϊμάρ, Μεσέ και Μπαπέ ήταν οι πρωταγωνιστές του αγώνα.

Τα αστέρια της PSG, με την τριάδα «MNM» (Μέσι-Νεϊμάρ-Μμπαπέ) επικεφαλής, απάντησαν καλά για να βγάλουν την ομάδα από τα προβλήματα και να αφήσουν τους τρεις βαθμούς στο Parque dos Príncipes. Πρωταγωνιστές ήταν οι Μέσι και Νεϊμάρ, με ένα γκολ και μια ασίστ.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η Τρουά, στην ενδέκατη θέση, άνοιξε το σκορ στο Παρίσι, με γκολ της Μαμά Μπαλντέ μετά από μόλις 3 λεπτά. Στο 24' ο Ισπανός Κάρλος Σόλερ ισοφάρισε, αφού έκανε όμορφη ντρίμπλα μετά από ασίστ από τον Νεϊμάρ, αλλά ο Μπαλντέ έβαλε ξανά μπροστά τον Τρουά στο 52'.

Στη συνέχεια ο Μέσι φάνηκε να κάνει κουμάντο στην αντίδραση των Παριζιάνων, με δυνατό σουτ με το αριστερό στο 55ο λεπτό. Ο Αργεντινός σταρ έδωσε τέλεια ασίστ για να τερματίσει άψογα ο Νεϊμάρ στο 62ο λεπτό, βάζοντας ήδη την τοπική ομάδα μπροστά στον βαθμολογικό πίνακα.

Η επίθεση της PSG ήταν ολοκληρωτική και οι ευκαιρίες συνέχιζαν να έρχονται. Ο Τρουά πρόσθεσε ενθουσιασμό στα τελευταία λεπτά μειώνοντας σε 4-3 στο 88', με γκολ του Άντε Παλαβέρσα, αλλά το σκορ δεν άλλαξε ποτέ και οι τρεις βαθμοί έμειναν στο Παρίσι.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Είναι η τρίτη συνεχόμενη νίκη της PSG στη Ligue 1 και σε αυτόν τον θρίαμβο προστίθεται η πρόκριση στους XNUMX του Champions League.

Η πρωταθλήτρια Γαλλίας, λοιπόν, θα φτάσει με υψηλό ηθικό για τον αγώνα της Τετάρτης στο Τορίνο με τη Γιουβέντους, στο τέλος της φάσης των ομίλων του Champions League, όπου στοχεύει να τερματίσει ως ηγέτης του ομίλου της για να έχει, θεωρητικά, έναν λιγότερο περίπλοκο αγώνα. στη φάση των 16.