Πιστώσεις εικόνας: AFP

Φιλικά Μουντιάλ: Το Μεξικό χάνει από τη Σουηδία και η Γερμανία δεν ενθουσιάζεται

Στους φιλικούς αγώνες πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο, το Μεξικό έχασε από τη Σουηδία, η Γερμανία κέρδισε ένα αθώο Ομάν, η Αργεντινή συνέτριψε τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, η Κροατία νίκησε τη Σαουδική Αραβία με μόλις 1 γκολ και η Πολωνία νίκησε τη Χιλή. Μάθετε περισσότερα για τα φιλικά που έγιναν αυτή την Τετάρτη (16).

Μεξικό vs Σουηδία

Η επιλογή των Μεξικό νικήθηκε από 2 1 να σε φιλικό που έγινε αυτή την Τετάρτη στην Ισπανία, το τελευταίο τεστ για την ομάδα του προπονητή Χεράρντο Μαρτίνο πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο. Τα γκολ μπήκαν μόνο στο δεύτερο ημίχρονο. Η μεξικανική ομάδα κυριάρχησε στη δράση στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά αιφνιδιάστηκε από τη Σουηδία.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Το Μεξικό ταξιδεύει στη Ντόχα την Πέμπτη και κάνει ντεμπούτο στο Παγκόσμιο Κύπελλο στις 22 Νοεμβρίου με αντίπαλο την Πολωνία, στον όμιλο Γ, που περιλαμβάνει επίσης την Αργεντινή και τη Σαουδική Αραβία.

Πολωνία x Χιλή

Η πολωνική ομάδα νίκησε 1-0 τη Χιλή, με το μοναδικό γκολ του Κριστόφ Πιάτεκ, στο 39ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου.

Πριν από την έναρξη, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των δύο θυμάτων από συντριβή πυραύλου σε πολωνικό έδαφος, εν μέσω της εισβολής της Ρωσίας στην Ουκρανία.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η ομάδα της Χιλής, η οποία δεν προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο, κυριάρχησε σε μεγάλο μέρος του αγώνα και είχε τέσσερις καθαρές ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει τον τερματοφύλακα Lukasz Skorupski.

Ποντάροντας στην αντεπίθεση, οι Πολωνοί κατάφεραν να κλείσουν το σκορ. ΕΝΑ Πολωνία ντεμπούτο σε Παγκόσμιο Κύπελλο στις 22 Νοεμβρίου κόντρα στο Μεξικό, γούνα Ομάδα Γ, που περιλαμβάνει επίσης την Αργεντινή και τη Νότια Κορέα.

Γερμανία vs Ομάν

Με βάση τα σχόλια στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, η Γερμανία δεν ενθουσιάστηκε: με διακριτική εμφάνιση, η ευρωπαϊκή ομάδα κέρδισε το Ομάν με 1-0. Ο Niclas Füllkrug, επιθετικός της Βέρντερ Βρέμης, σημείωσε το γκολ της Γερμανίας στο 35ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

A Η Γερμανία κάνει ντεμπούτο στο Παγκόσμιο Κύπελλο με τους Ιάπωνες στις 23 Νοεμβρίου. Στη συνέχεια, αντιμετωπίζουν την Ισπανία και την Κόστα Ρίκα στο Ομάδα Ε.

Αργεντινή x Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

Εικόνα: Ryan LIM / AFP

το παιχνίδι του Αργεντίνη ήταν η πιο συναρπαστική της ημέρας: η ομάδα της Νότιας Αμερικής κέρδισε τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα με 5-0 στο στάδιο Mohammed Bin Zayed, στο Άμπου Ντάμπι.

Τα γκολ πέτυχαν οι Julián Álvarez, Ángel Di María (2x), Lionel Messi και Joaquín Correa.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

A Η ομάδα της Αργεντινής κάνει ντεμπούτο στο Παγκόσμιο Κύπελλο στις 22 Νοεμβρίου με αντίπαλο τη Σαουδική Αραβία, στον όμιλο C, που περιλαμβάνει επίσης το Μεξικό και την Πολωνία.

Κροατία vs Σαουδική Αραβία

Ο σημερινός δευτεραθλητής κόσμου νίκησε τη Σαουδική Αραβία με 1-0 αυτή την Τετάρτη (16). Σε ένα γήπεδο με λίγους οπαδούς στο Ριάντ, ο επιθετικός Αντρέι Κράμαριτς σημείωσε το τελευταίο γκολ του αγώνα, στον οποίο ο Λούκα Μόντριτς, νικητής της Χρυσής Μπάλας το 2018, έπαιξε για 30 λεπτά.

Οι Κροάτες είναι μέσα Όμιλος ΣΤ του Παγκοσμίου Κυπέλλου μαζί με το Βέλγιο, τον Καναδά και το Μαρόκο, τον αντίπαλό τους ντεμπούτο στις 23 Νοεμβρίου, στο στάδιο Al-Bayt.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Με τη σειρά του, το Η Σαουδική Αραβία κάνει ντεμπούτο στις 21 Νοεμβρίου με αντίπαλο την Αργεντινή, γούνα Ομάδα Γ, όπου βρίσκονται και το Μεξικό και η Πολωνία.

Τι να περιμένουμε τις επόμενες μέρες πριν το Μουντιάλ;

Το Παγκόσμιο Κύπελλο ξεκινά την ερχόμενη Κυριακή 20 Νοεμβρίου, με την αναμέτρηση του Κατάρ – διοργανώτριας χώρας της διοργάνωσης – και του Ισημερινού, στον Α’ όμιλο. Άλλες ομάδες του ομίλου, όπως η Σενεγάλη και η Ολλανδία, δεν θα έχουν παιχνίδια μέχρι την έναρξη της μεγάλης διοργάνωσης. (Βολή)

Αυτή την Πέμπτη (17) το Ιράν θα αντιμετωπίσει τη Νικαράγουα σε φιλικό αγώνα που θα διεξαχθεί στη 13 (ώρα Μπραζίλια). Την ίδια ώρα, η Ισπανία αντιμετωπίζει την Ιορδανία, στο Αμμάν.

Η ομάδα της Πορτογαλίας θα αντιμετωπίσει επίσης τη Νιγηρία αυτή την Πέμπτη (17η), αλλά θα είναι χωρίς τον επιθετικό Κριστιάνο Ρονάλντο που έχει γαστρίτιδα, σύμφωνα με τον προπονητή Φερνάντο Σάντος.

Την Παρασκευή (18) υπάρχει Σερβία εναντίον Μπαχρέιν. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια, Γαλλία, ακολουθεί το πλάνο της Βραζιλίας και δεν θα έχει αγώνες μέχρι το Παγκόσμιο Κύπελλο.