Αργεντινή (Μέσι) και Γαλλία (Μμπαπέ)
Πιστώσεις εικόνας: Αναπαραγωγή/Twitter

Η Αργεντινή έχει πλεονέκτημα έναντι της Γαλλίας στην ιστορία του Μουντιάλ

Η Γαλλία και η Αργεντινή, που αντιμετωπίζουν η μία την άλλη την επόμενη Κυριακή (18) στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 σε αναζήτηση του τρίτου παγκόσμιου τίτλου και για τους δύο, έχουν ήδη αναμετρηθεί τρεις φορές στην ιστορία της διοργάνωσης.

1930: ένα παιχνίδι 84 λεπτών

Στις 15 Ιουλίου 1930, η Αργεντινή και η Γαλλία είχαν την πρώτη τους μονομαχία στο πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο στην ιστορία, που διεξήχθη στην Ουρουγουάη. Στο γήπεδο Parque Central, στο Μοντεβιδέο, μπροστά σε 23 χιλιάδες θεατές, το παιχνίδι έληξε με νίκη 1-0 για την 'Albiceleste'.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η εξαιρετική εμφάνιση του Γάλλου τερματοφύλακα Άλεξ Θεπότ εμπόδισε τους Αργεντινούς να σκοράρουν μέχρι το 36ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Λουίς Μόντι σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Αλλά στα 39 του, ο Βραζιλιάνος διαιτητής Gilberto de Almeida Rego σφύριξε το τέλος του παιχνιδιού, προκαλώντας έκπληξη και οργή στους Γάλλους παίκτες και μέρος του κοινού.

Και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, αλλά ο βοηθός κατάφερε να πείσει τον Βραζιλιάνο διαιτητή για το λάθος του και οι παίκτες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο για να παίξουν το τελευταίο εξάλεπτο, κάτι που δεν άλλαξε το σκορ.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η Γαλλία αποκλείστηκε στη φάση των ομίλων μετά την ήττα της στη συνέχεια από τη Χιλή (3-0), ενώ η Αργεντινή έχασε τον τελικό από τη γηπεδούχο Ουρουγουάη (4-2).

1978: το χέρι του Trésor

Στις 6 Ιουνίου 1978, η Γαλλία αντιμετώπισε την Αργεντινή σε ένα παιχνίδι της φάσης των ομίλων στο στάδιο Monumental de Núñez μπροστά σε 71 θεατές.

Ηττηθείς στο παρελθόν από την Ιταλία (2-1), οι «Μπλε» γνώρισαν νέα ήττα με το ίδιο αποτέλεσμα, που σφράγισε τον αποκλεισμό τους, ενώ η Αργεντινή κατέκτησε τον πρώτο της παγκόσμιο τίτλο.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η Γαλλία, με κορυφαίο τον Μισέλ Πλατινί, ήταν ισόπαλη 0-0 με τους Αργεντινούς μέχρι το 45ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Μάριους Τρεσόρ άγγιξε την μπάλα με το χέρι μετά από σουτ του Λεοπόλντο Λουκέ. Ο Ντάνιελ Πασαρέλα μετέτρεψε το πέναλτι για την «αλμπισελέστε».

Στα 11 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ο Γάλλος τερματοφύλακας Ζαν-Πολ Μπερτράν-Ντεμανές προσπαθεί να σταματήσει το σουτ του Λουκ και συγκρούεται με το δοκάρι. Μετά την αποχώρησή του από το γήπεδο με φορείο, αντικαθίσταται από τον Dominique Baratelli.

Ο Πλατινί εκμεταλλεύεται ένα ριμπάουντ από την προσπάθεια του Μπερνάρ Λακόμπ και ισοφαρίζει τέσσερα λεπτά αργότερα. Αργότερα, ο Didier Six χάνει μια ευκαιρία πρόσωπο με πρόσωπο με τον Αργεντινό τερματοφύλακα Ubaldo Fillol. Ώσπου στο 28' ο Λουκέ με σουτ έξω από την περιοχή νικά τον Μπαρατέλι.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Αυτή είναι η τελευταία ήττα των «Bleus», μέχρι σήμερα, από ομάδα της Νότιας Αμερικής στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

2018: Το μεγάλο γκολ του Παβαρντ

Στις 30 Ιουνίου 2018, η Γαλλία, συμπαγής στη φάση των ομίλων, και η Αργεντινή που προκρίθηκε δύσκολα, αναμετρήθηκαν στη φάση των XNUMX στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας.

Από την πρώτη στιγμή οι «Μπλε» προηγήθηκαν με πέναλτι που εκτέλεσε ο Αντουάν Γκριεζμάν. Πριν την ανάπαυλα, ο Ντι Μαρία ισοφάρισε χτυπώντας έξω από την περιοχή, χωρίς καμία ευκαιρία για τον Ούγκο Γιόρις.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αργεντινή γύρισε με ένα σουτ του Λιονέλ Μέσι που απέκρουσε ο Γκάμπριελ Μερκάδο. Όμως η Γαλλία τα άφησε όλα στα ίδια και πάλι ο Benjamin Pavard, ο οποίος πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ από απόσταση, το πιο όμορφο γκολ της διοργάνωσης.

Στη συνέχεια, οι Γάλλοι επέστρεψαν στο προβάδισμα με δύο γκολ του Μπαπέ σε τέσσερα λεπτά.

Στις καθυστερήσεις, μετά από σέντρα του Μέσι, ο Σέρχιο 'Κουν' Αγουέρο σκόραρε με κεφαλιά. Παρά την τελευταία ευκαιρία της Αργεντινής, η Γαλλία κέρδισε το παιχνίδι με 4-3, αποφασιστική για την κατάκτηση του δεύτερου παγκόσμιου τίτλου της.