Πιστώσεις εικόνας: Αναπαραγωγή

Η Βραζιλία ολοκληρώνει τον κύκλο πριν από το Μουντιάλ με καλό ποδόσφαιρο και μια μάχη επί της Τυνησίας στο Παρίσι

Ο τελευταίος αγώνας της βραζιλιάνικης ομάδας πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ είχε αποβολή, σύγχυση, πέταγμα μπανάνας στο γήπεδο, άφθονα γκολ και εξαιρετική εμφάνιση από τη Βραζιλία. Στο Parc des Princes, στο Παρίσι, γεμάτο από Τυνήσιους, η Βραζιλία συνέτριψε την Τυνησία με 5-1 αυτή την Τρίτη, ολοκληρώνοντας με επιτυχία το ταξίδι της στη Γαλλία και ολοκληρώνοντας τον κύκλο πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο με υψηλό τόνο.

Ο Ραφίνια είχε μια υπέροχη βραδιά, με δύο γκολ, ο Ριτσάρλισον βρήκε δίχτυα και ο Νεϊμάρ, ο Νεϊμάρ έκανε ό,τι περίμεναν από αυτόν, καθοδηγώντας την ομάδα με ασίστ, ντρίμπλες και γκολ και ο Πέδρο έκλεισε το σκορ, εκμεταλλευόμενος την ευκαιρία που έλαβε στο φινάλε. στάδιο.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο πιο συντηρητικός θεωρητικός σχηματισμός που επέλεξε ο Τίτε, με δύο χαφ και τον Πακετά ως πλέι μέικερ, ήταν ακόμα επιθετικός.Η Βραζιλία έδειξε συμπάθεια, κατανοούσε η μία την άλλη στο γήπεδο και κυριάρχησε στους Τυνήσιους σε μεγάλο μέρος της μονομαχίας. Ήταν ανώτερος, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο βρήκε δίχτυα τέσσερις φορές.

Ο Ραφίνια άνοιξε το σκορ με όμορφη κεφαλιά μετά από πλάγιο του Κασεμίρο. Η Τυνησία ισοφάρισε λίγο αργότερα, επίσης στην κορυφή, με τον Τάλμπι, αλλά αυτό ήταν το μόνο που έκανε η αφρικανική ομάδα στο αρχικό στάδιο. Το γκολ έκανε το γεμάτο Τυνήσιους γήπεδο να εκραγεί, αλλά ήταν καλό ακόμη και για την ομάδα του Τίτε, που έβαλε τη μπάλα στο έδαφος, ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και πέτυχε τρία γκολ σε 20 λεπτά.

Ο Raphinha σέρβιρε τον Richarlison, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μια αποτυχημένη προσπάθεια της αντίπαλης άμυνας να δημιουργήσει γραμμή οφσάιντ. Το νούμερο 9 κυριάρχησε και σούταρε κάτω από τον τερματοφύλακα. Σε μια ακόμη περίπτωση ρατσισμού, ένας οπαδός πέταξε μια μπανάνα στο γήπεδο καθώς οι Βραζιλιάνοι πανηγύριζαν.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η Βραζιλία ξεπέρασε τον ρατσισμό και ο αντίπαλος με ταλέντο και ικανότητα Νεϊμάρ πέτυχε το τρίτο με πέναλτι που εκτέλεσε με ακραία κλάση, όπως συνηθίζει. Κυνηγημένο στο γήπεδο, το νούμερο 10 προκάλεσε την αποβολή του αμυντικού Μπρον, ο οποίος εκτέλεσε σκληρό φάουλ στον Βραζιλιάνο σταρ. Ο Ραφίνια, σε εξαιρετική φόρμα, μετέτρεψε τη νίκη σε ρίψη σημειώνοντας το τέταρτο με όμορφο χαμηλό σουτ έξω από την περιοχή.

Ο Τίτε έδειξε ότι θα έδινε την ευκαιρία στον Πέδρο και το έκανε. Ο σέντερ φορ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, κινήθηκε, συμμετείχε ενεργά στα επιθετικά παιχνίδια και εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του έδωσε ο προπονητής πετυχαίνοντας ένα υπέροχο γκολ, ολοκληρώνοντας ένα παιχνίδι που συμμετείχαν οι Vini Jr και Neymar.

Ο Πέδρο ήταν ο πρωταγωνιστής του δευτέρου ημιχρόνου και τα καλά νέα για τον Τίτε, κερδίζοντας βαθμούς με τον προπονητή λιγότερο από δύο μήνες πριν το Μουντιάλ. Έχοντας πετύχει το πέμπτο γκολ, η Βραζιλία μαγείρεψε το παιχνίδι, όπως είχε κάνει και με τους Γκαναούς. Δεν απειλήθηκαν από τους Τυνήσιους, με έναν λιγότερο και διατήρησαν με ευκολία το πλεονέκτημά τους.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η Βραζιλία θα επιστρέψει στα γήπεδα μόνο στις 24 Νοεμβρίου, ημερομηνία κατά την οποία θα κάνει το ντεμπούτο της στο Παγκόσμιο Κύπελλο με τη Σερβία. Η λίστα με τους 26 αθλητές που θα αγωνιστούν στο τουρνουά του Κατάρ αναζητώντας το έκτο αστέρι θα ανακοινωθεί στις 7 Νοεμβρίου.

FICHÃO

ΒΡΑΖΙΛΙΑ 5 Χ 1 ΤΥΝΗΣΙΑ

ΒΡΑΖΙΛΙΑ – Άλισον; Danilo, Marquinhos (Ibañez), Thiago Silva και Alex Telles (Renan Lodi); Casemiro, Fred (Rodrygo) και Lucas Paquetá (Vini Jr); Ραφίνια (Αντόνι), Νεϊμάρ και Ριτσάρλισον (Πέδρο). Προπονητής: Τιτέ.

ΤΥΝΗΣΙΑ – Dahmen; Dräger (Valery), Talbi, Bronn και Ben Ouanes; Skhiri, Chaaleli (Khazri), Laïdouni και Slimane (Sliti). Τζαζίρι (Γκαντρί) και Μσακνή (Κενήσι). Προπονητής: Τζαλέλ Καντρί.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

ΓΚΟΛ – Ραφίνια, στα 10 και 39, Τάλμπι, 17, Ριτσάρλισον, 18 και Νεϊμάρ, στα 28 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πέδρο, στα 28 του δευτερολέπτου.