Η Βραζιλία κέρδισε το Περού στο τέλος (1-0) στη Λίμα στον 2ο γύρο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026

Η Βραζιλία νίκησε 1-0 το Περού αυτή την Τρίτη (12), στη Λίμα, στο τέλος του δεύτερου γύρου των Προκριματικών της Νότιας Αμερικής για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2026.

Το νικητήριο γκολ της Σελεσάο πέτυχε με κεφαλιά ο Μαρκίνιος στην τελική ευθεία (90′), μετά από κόρνερ του Νεϊμάρ, που σίγησε τους χιλιάδες οπαδούς που ήταν παρόντες στο Εθνικό Στάδιο.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

«Ελέγξαμε το παιχνίδι όποτε μπορούσαμε. Ήταν μια νίκη που άξιζε», είπε ο προπονητής Fernando Diniz σε συνέντευξη Τύπου.

«Είμαι ικανοποιημένος με αυτά που παρουσιάσαμε στα συνδυαστικά αποτελέσματα των δύο αγώνων. Ήταν πολύ θετικό», τόνισε ο προπονητής μετά τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στα Προκριματικά.

Η Βραζιλία προηγείται στα Προκριματικά με 6 βαθμούς και ακολουθεί η Αργεντινή με το ίδιο σκορ, αλλά με μικρότερη διαφορά τερμάτων.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Το Περού είναι έβδομο με έναν βαθμό, δίπλα στη Χιλή.

Τα Προκριματικά Νότιας Αμερικής εγγυώνται έξι θέσεις για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2026 στη Βόρεια Αμερική και η έβδομη ομάδα έχει τη δυνατότητα να προκριθεί παίζοντας σε πλέι οφ εναντίον μιας ομάδας άλλης ηπείρου.

Το Περού σώζεται από το VAR

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Βραζιλία πιο βαθιά και με στιβαρή άμυνα ενώ το Περού προσπάθησε να πιέσει μπροστά στους περισσότερους από 30 χιλιάδες φιλάθλους στις εξέδρες του Εθνικού Σταδίου, οι οποίοι δεν σταμάτησαν να ζητωκραυγάζουν.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Το γήπεδο, το οποίο έχει χωρητικότητα περίπου 45 ατόμων, δεν ήταν γεμάτο λόγω της κύρωσης της FIFA για ανάρμοστη συμπεριφορά από τους οπαδούς της εναντίον της Παραγουάης, στα προκριματικά του 2022.

Μετά τα πρώτα 15 λεπτά στα οποία το Περού πήρε την πρωτοβουλία, η Βραζιλία άρχισε να ξυπνά και να δείχνει το χαρακτηριστικό της παιχνίδι, δημιουργώντας γρήγορες αντεπιθέσεις με επικεφαλής τους Neymar, Casemiro και Rodrygo αφού τοποθετήθηκαν καλύτερα στη μεσαία γραμμή.

Στα 18 ο Ραφίνια έδωσε τον πρώτο τρόμο, ολοκληρώνοντας μια γρήγορη επίθεση των Βραζιλιάνων με αρχηγό τον Νεϊμάρ.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στα 21 του, ο Αργεντινός διαιτητής Φερνάντο Ραπαλίνι απέκρουσε γκολ του Ραφίνια για οφσάιντ.

Όμως η περουβιανή ομάδα συνέχισε το επιθετικό της παιχνίδι, με επικεφαλής τον αρχηγό και πρώτο σκόρερ της Πάολο Γκερέρο και Αντρέ Καρίλο, να προσπαθεί να φτάσει στο στόχο του Έντερσον.

Εφαρμόζοντας την ταχύτητα και την πρώτης τάξεως πινελιά των παικτών της, η Βραζιλία κυριάρχησε στη μέση και με δηλητηριώδεις σέντρες προσπάθησε να διαπεράσει την εστία του Γκαλέζε.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στο 29, ο Ριτσάρλισον βρήκε δίχτυα για τη βραζιλιάνικη ομάδα, εκμεταλλευόμενος τη σέντρα από τα δεξιά του Ντανίλο σε ένα πλασέ που γύρισε από τα πόδια του Νεϊμάρ. Όμως ο διαιτητής το ακύρωσε μετά από μακρά διαβούλευση με το VAR.

Στο 44 ο 'Νέι' έριξε δυνατό δεξί σουτ που απέκρουσε ο Γκαλέζε με τα δύο χέρια, σε μια από τις καλύτερες άμυνες της μονομαχίας.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Περού απείλησε την εστία της Βραζιλίας μόνο σε μία περίπτωση, με σουτ του Γκερέρο που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Marquinhos σκοράρει στο τέλος

Η ομάδα με επικεφαλής τον Fernando Diniz δεν άλλαξε το στυλ και την επιθετική της ένταση για να προσπαθήσει να ανοίξει το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα του Περού ενίσχυσε την αμυντική της δομή, με παίκτες όπως ο Ρενάτο Τάπια και ο Άλντο Κόρζο στα μετόπισθεν.

Ο προπονητής του Περού Χουάν Ρεϊνόσο έφερε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου τον νεαρό επιθετικό Ζοάο Γκριμάλντο λόγω τραυματισμού του Άντι Πόλο και η αλλαγή έδωσε μεγαλύτερη ταχύτητα στην επίθεση της ομάδας του.

Μετά την πρώτη ώρα του αγώνα, η Βραζιλία αύξησε την πίεση και έβαλε το Περού ακόμα περισσότερο στο γήπεδο της, αλλά δεν βρήκε χώρο για να ανοίξει το σκορ.

Στο 63 ο Ντίνιζ αντικατέστησε τον Γκάμπριελ Ζεσούς στη θέση του Ριτσάρλισον με στόχο να δώσει στην ομάδα του μεγαλύτερη επιθετική δύναμη.

Εν τω μεταξύ, ο Ρεινόσο άλλαξε πάγκο και πρόσθεσε τον επιθετικό Ραούλ Ρουϊντίαθ.

Στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, ο Ντίνιζ έκανε τρεις αλλαγές με την ελπίδα να δώσει περισσότερη ενέργεια και να κερδίσει.

Και η γιορτή δεν άργησε να έρθει. Στο 90, ο Marquinhos πήγε στη μεγάλη περιοχή του αντιπάλου και με κεφαλιά το κόρνερ του Neymar έκανε το 1-0 όταν το Περού πανηγύριζε ήδη την ισοπαλία σαν να ήταν νίκη.

Η κορυφαία πλέον Βραζιλία θα υποδεχθεί τη Βενεζουέλα στις 12 Οκτωβρίου ενώ το Περού θα επισκεφθεί τη Χιλή.