Η Σίτι κερδίζει κλασικό κόντρα στη Γιουνάιτεντ σε ένα παιχνίδι με βροχή από γκολ

Με χατ-τρικ των Νορβηγών Έρλινγκ Χάαλαντ και Φιλ Φόντεν, η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε το κλασικό επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με θεαματικό 6-3 αυτή την Κυριακή, στο βασικό παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος. Με 20 βαθμούς, η Σίτι, δεύτερη στη διοργάνωση, βρίσκεται για άλλη μια φορά έναν βαθμό πίσω από την κορυφαία Άρσεναλ, η οποία κέρδισε το Σάββατο την Τότεναμ με 3-1, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι έκτη, με 12.

Ήταν ένα σχεδόν τέλειο παιχνίδι για τους «Πολίτες», οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν ένα εμπνευσμένο απόγευμα από τον Φόντεν (τρία γκολ) και τον Κέβιν Ντε Μπρούινε (δύο ασίστ), αλλά κυρίως το μάτι για γκολ του Χάαλαντ, που συμμετείχε άμεσα στα πέντε από τα έξι γκολ της ομάδας. , με χατ-τρικ και δύο ασίστ.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Πριν από την ανάπαυλα, η Σίτι είχε ήδη προηγηθεί με 4-0, με δύο γκολ του Φόντεν (στο όγδοο και στο 44ο λεπτό) και δύο από τον Χάαλαντ (στο 34ο και στο 37ο).

Ο Βραζιλιάνος Άντονι σκόραρε για τη Γιουνάιτεντ στο 11', αλλά οι Χάαλαντ και Φόντεν αύξησαν ακόμη περισσότερο το πλεονέκτημα των Πολιτών.

Στα τελευταία λεπτά, ο Γάλλος Άντονι Μαρσιάλ βρήκε δίχτυα άλλες δύο φορές για τους «Κόκκινους Διαβόλους», κάνοντας την ήττα λίγο πιο τιμητική.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο Χάαλαντ, ο πρώτος σκόρερ της Πρέμιερ Λιγκ, έχει ήδη πετύχει 14 γκολ σε οκτώ αγώνες τη φετινή σεζόν. Στα 22 του χρόνια, ο Νορβηγός έδειξε ότι δεν είναι απλώς «δολοφόνος» στην περιοχή και δείχνει να έχει ενσωματωθεί τέλεια στο συλλογικό πλάνο, όπως θέλει ο προπονητής Χοσέπ Γκουαρδιόλα. Απόδειξη οι δύο ασίστ για τον Φόντεν.

«Δεν είναι καθόλου κακό. Πετύχαμε έξι γκολ. Είναι απίστευτο, η νίκη εντός έδρας με έξι γκολ είναι κάτι πολύτιμο», πανηγύρισε ο Νορβηγός επιθετικός μετά το πρώτο του ντέρμπι στο Μάντσεστερ.

«Θέλουμε πάντα να ανεβαίνουμε και να επιτιθέμεθα. Αυτό είναι που μου αρέσει σε αυτή την ομάδα», πρόσθεσε.