Η Κορίνθιανς κέρδισε την Ίντερ και πάει στον τελικό του Σούπερ Καπ Γυναικών Βραζιλίας

Αυτές οι γυναίκες κάνουν σόου στο Super Cup! Αυτή την Πέμπτη (9), η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου της Κορίνθιανς εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό της διοργάνωσης, αφού νίκησε την Ιντερνασιονάλ με 2-1. Η «Μπράμπας» του Τιμάο θα αντιμετωπίσει τις παίκτριες της Φλαμένγκο την ερχόμενη Κυριακή (12), σε αναζήτηση τίτλου.

Αν οι Κορίνθιοι νικήσουν τους κοκκινόμαυρους στον τελικό, η Κορίνθιανς θα φτάσει στο δεύτερο πρωτάθλημα της διοργάνωσης, που είχε την πρώτη του έκδοση πέρυσι.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο αγώνας της Πέμπτης (9) κόντρα στην Ίντερ είχε ένα ξεκίνημα χωρίς γκολ, αλλά το σκορ άνοιξαν οι παίκτες του Τιμάο στο 13ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Γκάμπι Πορτίλιο κυριάρχησε στο δεξί άκρο και σέντραρε για τον Ντιάνι να χτυπήσει για πρώτη φορά.

Στο 24, η ομάδα Parque São Jorge αύξησε το πλεονέκτημά της, όταν ο Tamires εκτέλεσε πέναλτι με μεγάλη δεξιοτεχνία.

Στα 39 της η Priscila πλήρωνε ακόμα για τους Gurias Coloradas. Ωστόσο, η Κορίνθιανς κατάφερε το παιχνίδι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα για την πρόκριση.