Η Φλαμένγκο κερδίζει τη Βέλεζ το βράδυ του Πέδρο και είναι κοντά στον τελικό του Λιμπερταδόρες

Η Φλαμένγκο είχε μια τέλεια βραδιά αυτή την Τετάρτη, στο Μπουένος Άιρες, στο Στάδιο Χοσέ Αμαλφιτάνι, όπου ο Πέδρο έλαμψε και πέτυχε τρία γκολ για να χτίσει το 4-0 επί του Βελέζ Σάρσφιλντ, σε ένα παιχνίδι που ισχύει για τον πρώτο γύρο των ημιτελικών των Liberators. φλιτζάνι. Το άλλο γκολ του ειρηνικού θριάμβου επί αργεντίνικου εδάφους σημείωσε η Έβερτον Ριμπέιρο. Κανείς δεν κρατάει πια τον Mengão;

Τι νύχτα! Η ομάδα με επικεφαλής τον Dorival Júnior παραμένει αήττητη στην ηπειρωτική διοργάνωση, πολύ κοντά στην εξασφάλιση μιας θέσης στον τελικό. Η επανένωση με τη Vélez θα γίνει την επόμενη Τετάρτη, στο Maracanã, και η ομάδα της Αργεντινής θα χρειαστεί να κερδίσει με τέσσερα γκολ διαφορά για να πάρει την απόφαση στα πέναλτι. Για να προχωρήσετε απευθείας, θα πρέπει να αναζητήσετε ένα πλεονέκτημα πέντε ή περισσότερων γκολ.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Δείτε τις καλύτερες στιγμές εδώ (ge)

Η σφιχτή φλαμανδική επίθεση αντιμετώπισε μια άγνωστη άμυνα και την άφησε όλο και πιο χαμένη με την πάροδο του χρόνου. Ο Βέλεζ έκανε πολλά λάθη από την αρχή, από τη πάσα μέχρι το μαρκάρισμα, και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να νιώσουν πολύ άνετα. Στον επιθετικό τομέα, η ομάδα της Αργεντινής έχασε τον νεαρό μέσο, ​​Máximo Perrone, ένα από τα σπουδαία στιγμιότυπά της στη σεζόν, και δημιούργησε λίγο πρόβλημα στην ερυθρόμαυρη ομάδα.

Στην πρώτη καλή επίθεση των γηπεδούχων, ο Σάντος απέκρουσε επικίνδυνο σουτ του Γιάνσον. Λίγο αργότερα, στο 31ο λεπτό, η Φλαμένγκο απάντησε ανοίγοντας το σκορ με τον Πέδρο, ο οποίος εμφανίστηκε ελεύθερος στην περιοχή, εκμεταλλευόμενος τη νέα αμυντική αστοχία του Βελέζ, απέκρουσε την καλή σέντρα του αμυντικού Λέο Περέιρα.

Η ισοπαλία παραλίγο να έρθει αργότερα, όταν ο Ορελάνο εκτέλεσε ένα φάουλ και χτύπησε στο δοκάρι, αλλά οι οπαδοί της Φλαμένγκο δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ενθουσιαστούν με την κίνηση. Στο 45 ο Γκαμπιγκόλ δέχτηκε τη μπάλα από τον Ζοάο Γκόμες μέσα στην περιοχή και έκανε μια όμορφη πρώτη πάσα για να πετύχει το δεύτερο γκολ η Έβερτον Ριμπέιρο.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η κυριαρχία της Βραζιλίας συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Καλά οργανωμένη στη μεσαία γραμμή, με καλές εμφανίσεις από τους χαφ Τιάγκο Μάγια και Ζοάο Γκόμες, η Φλαμένγκο δεν άφησε τον Βέλες να πλησιάσει πολύ στην περιοχή της και κατάφερε να φτάσει γρήγορα στο επιθετικό πεδίο. Στο 15, ο Πέδρο σημείωσε άλλο ένα, στο τέλος ενός όμορφου παιχνιδιού, αγγίζοντας τον Χόγιος αφού δέχτηκε μια μεσαία μπάλα από τον Γκαμπιγκόλ, τον σερβιτόρο της νύχτας.

Νευρική και ταραγμένη, η ομάδα της Αργεντινής ένιωσε την ατμόσφαιρα έντασης που δημιουργήθηκε μεταξύ των φιλάθλων και συντρίφτηκε από τον αντίπαλο, ο οποίος δεν σταμάτησε να ψάχνει την επίθεση ακόμα και με το καλό πλεονέκτημα που είχε χτιστεί.Έτσι, η Φλαμένγκο έφτασε στο τέταρτο γκολ που σημείωσε και ο Πέδρο. , σε μια κίνηση στην οποία κράτησε την μπάλα μετά από αποστροφή και την έβαλε στα δίχτυα.

Αρχείο

ΦΥΛΛΟ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ

VÉLEZ SARSFIELD 0 X 4 FLAMENGO

VÉLEZ SARSFIELD – Hoyos; Jara, De Ios Santos, Valentín Gómez και Ortega. Cáseres (Seoane, Garayalde, Orellano (Julián Fernández) και Janson· Walter Bou (Osorio) και Lucas Pratto. Προπονητής: Alexander Medina.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ – Σάντος; Rodinei, David Luiz, Léo Pereira και Filipe Luís. Τιάγκο Μάγια (Βιδάλ), Ζοάο Γκόμες (Βίκτορ Ουγκό), Έβερτον Ριμπέιρο (Ντιέγκο) και Αρρασκαέτα (Πούλγκαρ); Gabigol (Έβερτον) και Pedro Προπονητής: Dorival Júnior.

ΓΚΟΛ – Πέδρο, στο 31' και Έβερτον Ριμπέιρο, στο 45' του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πέδρο στο 15 και στο 37 του δευτέρου ημιχρόνου.