Πιστώσεις εικόνας: AFP

Η Γαλλία κερδίζει την Αγγλία και θα προσπαθήσει να κερδίσει τις πιθανότητες στον ημιτελικό

Με ενθουσιασμό μέχρι το τελευταίο λεπτό, ο Le Bleus προκρίθηκε στα ημιτελικά αφού κέρδισε την Αγγλία με 2-1. Τώρα, μετά τη νίκη αυτό το Σάββατο (10), η Γαλλία θα αντιμετωπίσει το Μαρόκο σε αναζήτηση του δεύτερου παγκόσμιου τίτλου στη σειρά.

Με γκολ των Τσουαμένι και Ζιρού, η γαλλική ομάδα επικράτησε της Αγγλίας, η οποία με τη σειρά της σκόραρε με τον Χάρι Κέιν. Ο Κέιν, με 53 γκολ πλέον, αναλαμβάνει τον πρώτο σκόρερ της αγγλικής ομάδας αφού προσπέρασε τον Ρούνεϊ.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Το παιχνίδι που διαιτήτευσε ο Βραζιλιάνος Γουίλτον Περέιρα Σαμπάιο ήταν γεμάτο φάουλ. Υπήρξε μάλιστα και πέναλτι, το οποίο σπατάλησε ο Άγγλος πρώτος σκόρερ Χάρι Κέιν. Η μπάλα κατέληξε στην κερκίδα.

Στο τέλος των καθυστερήσεων, η Αγγλία είχε ακόμα την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ράσφορντ μετά από ένα φάουλ, αλλά η μπάλα χτύπησε διακριτικά στα δίχτυα από έξω.

Εστιάζοντας πλέον στον ημιτελικό, η γαλλική ομάδα θα αντιμετωπίσει Νότια Αφρική θέλοντας να αποκρούσει κάθε πιθανότητα ανατροπής, αφού η αφρικανική ομάδα απέκλεισε την Ισπανία και την Πορτογαλία στα νοκ άουτ.