Isaquias Queiroz
Πηγές εικόνας: Fernando Frazão/Agência Brasil

Ο Isaquias Queiroz εξασφάλισε το χρυσό στο Παναμερικανικό Πρωτάθλημα κανό στον Καναδά

Ο Μπαχιανός κανοείστας Isaquias Queiroz κέρδισε το χρυσό αυτή την Πέμπτη (11) στην κατηγορία C1 1000 μέτρων στο Χάλιφαξ του Καναδά. Η Βραζιλία έλαμψε επίσης στον ηπειρωτικό διαγωνισμό Paracanoe: ο Luís Carlos Cardoo, δευτεραθλητής στον παγκόσμιο πρωταθλητή την περασμένη εβδομάδα, κέρδισε τον τίτλο KL 1 200m.

«Δεν ήμουν τόσο προετοιμασμένος όσο ήμουν για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, αλλά δεν είχα αγωνιστεί σε Παναμερικανικό από το 2014, οπότε η κατάκτηση ενός άλλου τίτλου είναι καλό για το βιογραφικό», δήλωσε ο Βραζιλιάνος σταρ του κανό, Isaquias Queiroz.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο αθλητής είπε ότι θα «χαρεί» λίγο περισσότερο αυτό το πρωτάθλημα. «Στο Παγκόσμιο Κύπελλο ήμουν πιο τεταμένος, πιο σοβαρός, πιο συγκεντρωμένος. Τώρα ήρθε η ώρα να το απολαύσουμε λίγο περισσότερο», είπε, γιορτάζοντας την επιστροφή του στους αγώνες C1 500m.

Στον ηπειρωτικό διαγωνισμό Paracanoe, ο Luís Carlos Cardoo, δευτεραθλητής κόσμου την περασμένη εβδομάδα, κέρδισε τον τίτλο KL 1 200m.

Ο Igor Tofalini και ο Fernando Rufino είχαν επίσης λόγους να πανηγυρίσουν: επανέλαβαν το χρυσό και το ασημένιο διπλό στα 2 μέτρα VL200M, την περασμένη εβδομάδα, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.