Πιστώσεις εικόνας: AFP

Ακόμη και με ένα λιγότερο, η Athletico-PR κέρδισε την Παλμέιρας στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών του Λιμπερταδόρες

Η Athletico-PR κέρδισε την Παλμέιρας με 1-0 αυτή την Τρίτη, στην Arena da Baixada, στην Curitiba, στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών του Copa Libertadores, χάρη σε ένα γκολ του Alex Santana στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παλμέιρας, πρωταθλητής των δύο τελευταίων εκδόσεων της ηπειρωτικής διοργάνωσης, ένιωσε τις απουσίες λόγω αναστολής στη μεσαία γραμμή των Γκουστάβο Σκάρπα και Ντανίλο και ήταν ανώτερος μόνο στην τελική ευθεία του αγώνα, όταν οι γηπεδούχοι έπαιξαν με 10 λόγω αποβολής. του Ούγκο Μόρα .

Ο Άλεξ Σαντάνα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μια ασίστ του νεαρού Βίτορ Ρόκε στο 22ο λεπτό, έδωσε στον «Φουρακάο» τη νίκη και τελείωσε τη σερί 20 αγώνων της Παλμέιρας χωρίς να χάσει ως φιλοξενούμενος στο Λιμπερταδόρες, ένα ρεκόρ διοργάνωσης και το αήττητο στην ηπειρωτική Ευρώπη. αυτή τη σεζόν, μετά από 13 αγώνες.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ως αποτέλεσμα, η Παλμέιρας αναγκάζεται να κερδίσει εντός έδρας την επόμενη Τρίτη αν θέλει να παίξει στον τρίτο συνεχόμενο τελικό της διοργάνωσης, ενώ η ισοπαλία αρκεί για να επιστρέψει η Αθλέτικο για να παίξει σε τελικό του Λιμπερταδόρες, κάτι που έκανε μόλις το 2005. όταν έχασαν από το Σάο Πάολο.

Σπρωχμένοι από τους οπαδούς, οι παίκτες των γηπεδούχων ξύπνησαν καθώς περνούσαν τα λεπτά και άρχισαν να πλησιάζουν την εστία της Βέβερτον.

Ο Γκουστάβο Γκόμεζ στο 14' λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ μετά από σέντρα από τα αριστερά του Ούγκο Μόουρα, αλλά ο Βέβερτον, πολύ προσεκτικός, κατάφερε να αποφύγει το γκολ.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Χωρίς τον μέσο Gustavo Scarpa, τον καλύτερο παίκτη της φέτος, ούτε τον νεαρό Danilo, η μεσαία γραμμή της Palmeiras ήταν άσχημα παραμορφωμένη, κάτι που οι χαφ της Athletico, λιγότερο τεχνικοί και πιο στιβαροί, ήξεραν πώς να το εκμεταλλευτούν για να επιβληθούν.

Στο 22ο λεπτό, ο Χέλβεν σέντραρε από τα δεξιά, ο Μουρίλο έστειλε με κεφαλιά και η μπάλα έπεσε στον νεαρό Βίτορ Ρόκε, ο οποίος κυριάρχησε και έδωσε ασίστ στον Άλεξ Σαντάνα, ο οποίος χρειάστηκε να σπρώξει τη μπάλα στο βάθος των διχτυών για να σκοράρει. πρώτο γκολ με τη φανέλα του Hurricane.

Το γκολ ενθάρρυνε την ομάδα από την Παρανά, που έψαξε το δεύτερο ενώ ο Παλμέιρας προσπάθησε να αιφνιδιάσει με γρήγορες αντεπιθέσεις.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο Βερντάο δεν απείλησε ξανά μέχρι το 42ο λεπτό, όταν ο Λόπες έβγαλε με κεφαλιά σέντρα από τα αριστερά του Ρόνι που χτύπησε στο δοκάρι.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο υπερασπιστής της πρωταθλήτριας υπέστη ένα ακόμη σκληρό χτύπημα όταν ο Ραφαέλ Βέιγκα, ένας από τους βασικούς τους παίκτες, τραυματίστηκε και αναγκάστηκε να φύγει από το γήπεδο.

Η ισορροπία έληξε στο 69ο λεπτό, όταν ο Ούγκο Μόουρα δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Με έναν ακόμα παίκτη, ο Παλμέιρας πέρασε στην επίθεση, αν και μπόρεσε να αποσταθεροποιήσει μόνο με μακρινά σουτ και στημένες φάσεις, απέναντι σε μια πολύ καλά τοποθετημένη άμυνα.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Λίγα λεπτά αργότερα, ήταν ο προπονητής της Athletico-PR, Λουίζ Φελίπε Σκολάρι, που επίσης κατέληξε να αποβληθεί λόγω των καταγγελιών του.

Δύο βολές έξω από την περιοχή του Γκάμπριελ Μενίνο που απέκρουσε ο Μπέντο και ένα τακουνάκι του Ρόνι που απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν οι καλύτερες ευκαιρίες για τον Παλμέιρας, του οποίου η αδιάκοπη πίεση στα τελευταία λεπτά δεν ανταμείφθηκε.

Μετά την πρόκριση στα ημιτελικά σε μια ηρωική διαδικασία των πέναλτι στην έδρα της εναντίον της Atlético-MG, ο Alviverde κολλάει για άλλη μια φορά στη μαγεία της Allianz Arena για να νικήσει την επόμενη Τρίτη την ομάδα από την Paraná που, στο Brasileirão, νίκησε ήδη την Palmeiras στο Σάο. Πάουλο 2-0.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Όποιος προκριθεί θα αγωνιστεί στον μεγάλο τελικό του Γκουαγιακίλ με τον νικητή του άλλου ημιτελικού, μεταξύ του Αργεντινού Βέλε Σάρφιλντ και της Φλαμένγκο.