κίτρινο εξώφυλλο AFP

Η Παλμέιρας κέρδισε την Μπαρτσελόνα ντε Γκουαγιακίλ στο Grupo Libertadores

Η Παλμέιρας νίκησε 2-0 την Μπαρτσελόνα ντε Γκουαγιακίλ στο Εκουαδόρ αυτή την Τετάρτη, στον τρίτο γύρο του Ομίλου Γ του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Με τη νίκη, ο 'Verdão' βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου με τους ίδιους έξι βαθμούς με τον Bolívar, ο οποίος έχει την καλύτερη διαφορά τερμάτων (+5 έναντι +1).

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στην έναρξη του γύρου, η ομάδα της Βολιβίας νίκησε την Παραγουάη Cerro Porteño στην Ασουνσιόν με 4-0.

Η ομάδα του Σάο Πάολο άνοιξε το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ραφαέλ Βέιγκα να εκτελεί πέναλτι (45'+3), αφού ο τερματοφύλακας Βίκτορ Μεντόζα κατέβασε στην περιοχή τον επιθετικό Ρόνι.

Ο δεύτερος του Παλμέιρας ήρθε αμέσως μετά την ανάπαυλα, με τον Παραγουανό αμυντικό Γκουστάβο Γκόμεζ να εμφανίζεται στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά στα δίχτυα μετά από κόρνερ (47′).

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Πασιέντζα παιχνίδι

Ο 'Verdão' άρχισε να ποντάρει στις αντεπιθέσεις, εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα των Rony και Dudu μπροστά, αλλά έπεσε στις άμυνες του Mendoza στο πρώτο ημίχρονο.

Με επικεφαλής τον Ουρουγουανό πρώτο σκόρερ Agustín Rodríguez και εκμεταλλευόμενο το πλεονέκτημα έδρας, η Barcelona κατάφερε να είναι πιο επιθετική και τερμάτισε περισσότερο στα πρώτα λεπτά, αλλά λίγο φοβήθηκε ο τερματοφύλακας Weverton.

Πριν από τον αγώνα της Τετάρτης, η ομάδα του Γκουαγιακίλ είχε εννέα νίκες και μία ήττα στα δέκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο Λιμπερταδόρες.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Μετά την αρχική πίεση, ο Παλμέιρας κυριάρχησε σταδιακά στο ματς και λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ στο 33' με το σουτ του Ρόνι που έσωσε στη γραμμή η άμυνα του Εκουαδόρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, κερδίζοντας ήδη με 2-0, η βραζιλιάνικη ομάδα ήταν πιο αποτελεσματική και διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα χωρίς να φοβηθεί.

Στον επόμενο γύρο του Ομίλου Γ, η Παλμέιρας επισκέπτεται την Σέρο Πορτένιο στην πρωτεύουσα της Παραγουάης, στις 25 Μαΐου, και μια νίκη μπορεί να αφήσει την ομάδα του Σάο Πάολο με το ένα πόδι στη φάση των XNUMX.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Με τη σειρά της, η Μπαρτσελόνα θα πάει στο υψόμετρο της Λα Παζ για να αντιμετωπίσει την Μπολίβαρ στις 23.

Φύλλο δεδομένων:

Copa Libertadores 2023 – Γ’ Όμιλος – Τρίτος γύρος

Μπαρτσελόνα – Παλμέιρας 0 – 2

Γήπεδο: Monumental (Guayaquil)

Διαιτητής: Andrés Rojas (COL)

Στόχοι:

Παλμέιρας: Ραφαέλ Βέιγκα (45'+3 πέναλτι) και Γκουστάβο Γκόμεζ (47')

Κίτρινες κάρτες:

Μπαρτσελόνα: Πινέιντα (36′) και Ροντρίγκες (80′)

Παλμέιρας: Ρόνι (20′), Λουάν (33′) και Ραφαέλ Βέιγκα (45′+5)

Lineups:

Μπαρτσελόνα: Víctor Mendoza – Pedro Velasco (Segundo Portocarrero, 73′), Carlos Rodríguez, Lucas Sosa, Mario Pineida – Janner Corozo (Francisco Fydriszewski, 61′), Leonai Souza, Damián Díaz (Gabriel Gabriel Cortez), Christian Ortiz (Adonis Preciado, 73′) – Agustín Rodríguez (Jonathan Bauman, 46′). Προπονητής: Φαμπιάν Μπούστος.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Παλμέιρας: Βέβερτον – Μάικ, Γκουστάβο Γκόμεζ, Μουρίλο (Λουάν, 29′), Πικέρες – Αρτούρ (Ραφαέλ Ναβάρο, 80′), Γκαμπριέλ Μενίνο, Ραφαέλ Βέιγκα, Ζε Ραφαέλ, Ντούντου (Μπρένο Λόπες, 72′) – Ρόνι (Γκουστάβο Γκαρσία). , 79′). Προπονητής: Άμπελ Φερέιρα.

* Το κείμενο αυτού του άρθρου δημιουργήθηκε εν μέρει από εργαλεία τεχνητής νοημοσύνης, γλωσσικά μοντέλα τελευταίας τεχνολογίας που βοηθούν στην προετοιμασία, την αναθεώρηση, τη μετάφραση και τη σύνοψη κειμένων. Οι καταχωρήσεις κειμένου δημιουργήθηκαν από το Curto Οι ειδήσεις και οι απαντήσεις από εργαλεία τεχνητής νοημοσύνης χρησιμοποιήθηκαν για τη βελτίωση του τελικού περιεχομένου.
Είναι σημαντικό να τονιστεί ότι τα εργαλεία τεχνητής νοημοσύνης είναι απλώς εργαλεία και η τελική ευθύνη για το δημοσιευμένο περιεχόμενο ανήκει στον Curto Νέα. Χρησιμοποιώντας αυτά τα εργαλεία υπεύθυνα και ηθικά, στόχος μας είναι να επεκτείνουμε τις δυνατότητες επικοινωνίας και να εκδημοκρατίσουμε την πρόσβαση σε ποιοτικές πληροφορίες.