Πιστώσεις εικόνας: AFP

Το Σάο Πάολο αποκλείει την Atlético-GO στα πέναλτι και αποφασίζει το πρωτάθλημα Νότιας Αμερικής μετά από 10 χρόνια

Δέκα χρόνια μετά τον τελευταίο του διεθνή τίτλο, ακριβώς το Κόπα Σουνταμερικάνα, το Σάο Πάολο τελικά θα αγωνιστεί ξανά για έναν ηπειρωτικό τίτλο. Αυτή την Πέμπτη, στον δεύτερο αγώνα του ημιτελικού της διοργάνωσης, η ομάδα κατάφερε να νικήσει την Atlético-GO με 2-0 και πήρε την απόφαση στα πέναλτι. Στις χρεώσεις ήταν πιο αποτελεσματικός και ασφαλίστηκε με 4-2.

Τώρα, το Σάο Πάολο θα έχει μόλις είκοσι ημέρες για να προετοιμαστεί για την απόφαση, σε ένα μόνο παιχνίδι που έχει προγραμματιστεί για την 1η Οκτωβρίου εναντίον της Ιντεπεντιέντε ντελ Βάλε, από τον Ισημερινό. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο στάδιο Mario Alberto Kempes, στην Κόρδοβα της Αργεντινής.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο αγώνας ξεκίνησε όπως ονειρευόταν κάθε φίλαθλος του Σάο Πάολο. Με μεγάλη ένταση, η ομάδα του προπονητή Rogério Ceni δεν άφησε την Atlético-GO να πάρει ανάσα στα πρώτα λεπτά και διατήρησε πολύ δυνατό ρυθμό μέχρι να ανοίξει το σκορ. Η ομάδα έπαιζε καλά την μπάλα, με ταχύτητα και με τους παίκτες να κινούνται χωρίς σταματημό. Ο Νέστορας εμφανιζόταν στην περιοχή σε κάθε παιχνίδι και ο Λουτσιάνο έκανε τον πρώτο αγώνα μόλις βγήκε η μπάλα του Atlético-GO.

Μετά από τέσσερα λεπτά, το Σάο Πάολο πήρε αμέσως τη μπάλα στο επιθετικό πεδίο. Μετά από σέντρα, η άμυνα του Γκόια καθάρισε άσχημα, ο Λουτσιάνο έπιασε το ριμπάουντ και σούταρε δυνατά προς την εστία. Ο Ρενάν κατάφερε να σώσει την μπάλα, αλλά στην επαναφορά ο Πάτρικ εμφανίστηκε μόνος και σκόραρε σε κενή εστία.

Το γκολ έκανε τον Μορούμπι να εκραγεί. Πιεσμένο από τους οπαδούς, το Σάο Πάολο συνέχισε να συντρίβει την Atlético-GO, η οποία δεν μπόρεσε να φύγει από το αμυντικό της πεδίο. Στο 11, ο Λουτσιάνο είχε το πλεόνασμα στην άκρη της περιοχής, κυριάρχησε και σούταρε δυνατά με το αριστερό, αλλά ο Ρενάν το απέκρουσε.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Με τον Πάμπλο Μάγια να αντικαθιστά τον τραυματία Γκάμπριελ, μετά από 20 λεπτά, το Σάο Πάολο τελικά επιβράδυνε λίγο και η Atlético-GO μπόρεσε να αναπνεύσει λίγο. Όμως ακόμα κι έτσι, με γρήγορες πινελιές και πολλή ταχύτητα στα πλάγια του γηπέδου, η ομάδα του Ceni συνέχισε να δημιουργεί καλές ευκαιρίες και υπέφερε από έλλειψη στόχου – υπήρχαν τουλάχιστον πέντε χαμένες ευκαιρίες, οι περισσότερες από τις οποίες ο Αργεντινός Calleri.

Με την υποστήριξη των φιλάθλων, η Σάο Πάολο επέστρεψε για το δεύτερο ημίχρονο, πιέζοντας πολύ τον αντίπαλο. Η ομάδα μπήκε πολύ επικίνδυνα πέντε φορές μέσα σε δέκα λεπτά. Όταν το άγχος άρχιζε να κυριεύει τον Μορούμπι, για άλλη μια φορά ο Πάτρικ αποφάσισε. Στο 17ο λεπτό, ο Άλισον δέχθηκε τη μπάλα στα δεξιά και σέντραρε στην περιοχή – το νούμερο 3 προηγήθηκε του μπακ Ντουντού και πέτυχε το γκολ, εξασφαλίζοντας το σκορ που πήρε την απόφαση στα πέναλτι.

Το Σάο Πάολο είχε ακόμα κάποιες ευκαιρίες να σκοράρει το τρίτο, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει τα πέναλτι. Κατά τη διάρκεια των λακτισμάτων, ο Luciano σταμάτησε τον τερματοφύλακα Renan, αλλά ο Baralhas και ο Léo Pereira έχασαν από την Atlético-GO. Οι Reinaldo, Calleri, Igor Vinícius και Galoppo Τα κατάφεραν και έβαλαν το Σάο Πάολο στον τελικό του Copa Sudamericana, όπου η ομάδα θα παλέψει για τον δεύτερο τίτλο της.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

FICHÃO

SÃO PAULO 2 (4)

SÃO PAULO – Φελίπε Άλβες; Igor Vinícius, Diego, Léo και Reinaldo. Γκάμπριελ (Πάμπλο Μάγια), Ροντρίγκο Νέστορ (Τάλες), Άλισον (Γαλoppo) και Πάτρικ (Χουάν)· Calleri και Luciano. Προπονητής: Rogério Ceni.

ATLÉTICO-GO: Renan; Dudu, (Hayner), Wanderson, Klaus και Jefferson; Baralhas, Marlon Freitas, Edson Fernando (Shaylon) και Jorginho (Léo Pereira); Ουέλινγκτον Ράτο και Τσουρίν (Ρικαρντίνιο). Προπονητής: Εντουάρντο Μπαπτίστα.

ΓΚΟΛ – Πάτρικ, 4 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και 17 λεπτά στο δεύτερο. Τα πέναλτι μετέτρεψαν: Ρεϊνάλντο, Καλλέρι, Ιγκόρ Βινίσιους και Γκαλoppo για το São Paulo και το Wellington Rato και τον Shaylon για το Atl´[etico-GO.