Πιστώσεις εικόνας: AFP

Το Σάο Πάολο χάνει από την Atlético-GO στη Νότια Αμερική

Μια καταστροφική εμφάνιση, συμπεριλαμβανομένης μιας αποβολής στο πρώτο ημίχρονο και των αποτυχιών από τους Jandrei και Diego Costa, έθεσε σε κίνδυνο το όνειρο του São Paulo να διεκδικήσει τον τίτλο του Copa Sul-America του 2022. Στη Goiânia, η ομάδα του Rogério Ceni πλήρωσε ακριβά τα λάθη του το βράδυ της Πέμπτης και έχασε από την Atlético-GO με 3-1, στον πρώτο αγώνα του ημιτελικού της διοργάνωσης

Τώρα, για να προχωρήσει στην απόφαση, η ομάδα θα χρειαστεί να κερδίσει την ομάδα του Γκόια με τρία γκολ στον επαναληπτικό αγώνα, που είναι προγραμματισμένος για την 8η, στο Μορούμπι. Η νίκη του Σάο Πάολο με δύο γκολ παίρνει την απόφαση στα πέναλτι.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο Rogério Ceni επέλεξε να ξεκινήσει το παιχνίδι με τρεις αμυντικούς και ένα πιο ελαφρύ χαφ. Η ιδέα ήταν να σφίξουμε τη ροή της μπάλας της Atlético-GO και να προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε ευκαιρίες για να επιλύσουμε το ματς στο πρώτο ημίχρονο.

Από την άλλη, η ομάδα του Γκόγιας είχε το ντεμπούτο του Εντουάρντο Μπαπτίστα ως επικεφαλής της ομάδας, αντικαθιστώντας τον απολυμένο Ζορζίνιο. Με λίγο χρόνο να δουλέψει, διατήρησε τη βάση της ομάδας και αναζητούσε επίθεση ανταλλάσσοντας γρήγορα πάσες.

Και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, μόλις δέκα λεπτά μετά το παιχνίδι. Σε μια τρομακτική αποτυχία από το Σάο Πάολο, ο Μάρλον Φρέιτας έπαιξε γρήγορα με τον Ντουντού στη δεξιά πτέρυγα. Ο πλάγιος μπακ πήγε στη γραμμή βάσης και σέντραρε ίσα ίσα για τον Ζορζίνιο για να τον εκτρέψει στο τέρμα και να κάνει τους οπαδούς της Ατλέτικο να πανηγυρίσουν.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Το Σάο Πάολο, που μέχρι να δεχτεί το γκολ έπαιζε καλό παιχνίδι, αναδιοργανώθηκε γρήγορα και έφτασε στην ισοφάριση λίγο αργότερα – εκμεταλλευόμενος επίσης το λάθος του αντιπάλου.

Ο μέσος Έντσον Φερνάντο πήγε να πάρει την μπάλα στην άμυνα και έφυγε με την κυριαρχία μέχρι τη μεσαία γραμμή. Δεν ακούμπησε και κατέληξε αφοπλισμένος από τον Ρεϊνάλντο. Η μπάλα έπεσε στον Ροντρίγκο Νέστορ, ο οποίος από την άκρη της περιοχής στα αριστερά, πέρασε τη μπάλα για τον Λουτσιάνο να περάσει με κεφαλιά τον τερματοφύλακα Ρενάν και να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, κάθε λάθος μπορεί να αποβεί μοιραίο. Στο 31, ο Ιγκόρ Γκόμες έκανε ένα ανόητο φάουλ στον Ζορζίνιο, κρατώντας τον παίκτη της Atlético-GO από τη φανέλα. Στα 39 του, για άλλη μια φορά ο μέσος μπέρδεψε – τάκλιν του Έντσον Φερνάντο με υπερβολική δύναμη, δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και κατέληξε να αποβληθεί από το γήπεδο.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η αποβολή έκανε τον Rogério Ceni να διαλύσει το σχέδιο του με τρεις αμυντικούς στο πρώτο ημίχρονο – με δύο αλλαγές πριν από την ανάπαυλα, ο προπονητής του São Paulo έστειλε τους Welington και Patrick στο γήπεδο. Ο Ceni τοποθέτησε την ομάδα με τέσσερις αμυντικούς και τέσσερις αθλητές στη μεσαία γραμμή, αφήνοντας μόνο τον Calleri ως επιθετικό – το πρόβλημα είναι ότι δεν έφτιαξε ξανά τον τομέα με άλλο μέσο.

Με ένα λιγότερο έγινε ακόμα πιο δύσκολο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Atlético-GO να προσπαθεί να διεκδικήσει το πλεονέκτημα του να έχει έναν ακόμα παίκτη στο γήπεδο. Με επιβολή στη μεσαία γραμμή, η ομάδα διατήρησε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν την έφτασε αποτελεσματικά. Ο Eduardo Baptista έκανε μια αλλαγή που έκανε την ομάδα του πολύ πιο επιθετική, βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο τον επιθετικό Shaylon και σύντομα ανταμείφθηκε για αυτό.

Μέχρι τα έντεκα λεπτά έφτασε για άλλη μια φορά από δεξιά η ομάδα του Γκόια. Ο Μάρλον Φράιτας προχώρησε γρήγορα και πέρασε χαμηλά στην περιοχή. Ο Τζαντρέι απλώθηκε και κατάφερε να χάσει τη μπάλα, η οποία αναπήδησε από τον Ντιέγκο Κόστα και άφησε τον Σάιλο, ο οποίος καθόταν στο πάτωμα, να την σπρώξει στην άδεια εστία – 2-1 Atlético-GO.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Το Σάο Πάολο δεν μπορούσε να φτάσει στο γκολ του Ρενάν με κανέναν κίνδυνο και, ήρεμα, η Atlético-GO έφτανε πάντα με κίνδυνο. Στο 32 η ομάδα του Γκόια έφτασε στο τρίτο γκολ. Ο Λέο Περέιρα το δέχτηκε στα αριστερά και πέρασε όπως ήθελε από τον Ντιέγκο Κόστα, μπήκε στην περιοχή και άγγιξε την έξοδο του Τζαντρέι για μεγέθυνση.

Το Σάο Πάολο θα έχει μια εβδομάδα για να αναδιοργανωθεί για να προσπαθήσει να προκριθεί στον τελικό – ένας αποκλεισμός από την Atlético-GO θα είναι καταστροφή για την ομάδα.