Argentyna (Messi) i Francja (Mbappé)
Kredyty obrazkowe: Reprodukcja/Twitter

Argentyna ma przewagę nad Francją w historii Pucharu Świata

Francja i Argentyna, które w najbliższą niedzielę (18) staną naprzeciw siebie w finale Mistrzostw Świata 2022 w poszukiwaniu dla obu trzeciego tytułu mistrza świata, mierzyły się ze sobą już trzy razy w historii turnieju.

1930: 84-minutowa gra

15 lipca 1930 roku w Urugwaju odbył się pierwszy w historii pojedynek Argentyny i Francji w ramach pierwszego w historii Pucharu Świata. Na stadionie Parque Central w Montevideo, na oczach 23 tysięcy widzów, mecz zakończył się zwycięstwem „Albiceleste” 1:0.

Znakomity występ francuskiego bramkarza Alexa Thépota sprawił, że Argentyńczycy nie zdobyli gola aż do 36. minuty drugiej połowy, kiedy jedynego gola w meczu strzelił Luis Monti.

Jednak w wieku 39 lat brazylijski sędzia Gilberto de Almeida Rego odgwizdał koniec meczu, wywołując zaskoczenie i złość wśród francuskich zawodników i części publiczności.

Obie drużyny zeszły do ​​szatni, jednak asystentowi udało się przekonać brazylijskiego sędziego do swojego błędu i zawodnicy wrócili na boisko, aby rozegrać ostatnie sześć minut, co nie zmieniło wyniku.

Francja odpadła w fazie grupowej po kolejnej porażce z Chile (3:0), a Argentyna przegrała w finale z gospodarzami Urugwajem (4:2).

1978: ręka Trésora

6 czerwca 1978 roku Francja zmierzyła się z Argentyną w meczu fazy grupowej na stadionie Monumental de Núñez na oczach 71 XNUMX widzów.

Pokonani wcześniej przez Włochy (2:1) „Bleusowie” ponieśli kolejną porażkę tym samym wynikiem, co przypieczętowało ich eliminację, a Argentyna zdobyła swój pierwszy tytuł mistrza świata.

Francja prowadzona przez Michela Platiniego remisowała 0:0 z Argentyńczykami aż do 45. minuty pierwszej połowy, kiedy Marius Trésor dotknął ręką piłki po strzale Leopoldo Luque. Daniel Passarella wykorzystał rzut karny przy „Albiceleste”.

W 11. minucie drugiej połowy francuski bramkarz Jean-Paul Bertrand-Demanes próbuje zatrzymać strzał Luque i uderza w słupek. Po opuszczeniu boiska na noszach zastępuje go Dominique Baratelli.

Platini wykorzystuje odbicie po próbie Bernarda Lacombe i cztery minuty później wyrównuje. Później Didier Six traci szansę twarzą w twarz z argentyńskim bramkarzem Ubaldo Fillolem. Aż w 28. minucie Luque pokonuje Baratelliego strzałem zza pola karnego.

To ostatnia porażka „Bleusa” w Pucharze Świata z drużyną z Ameryki Południowej.

2018: Wspaniały gol Pavarda

30 czerwca 2018 roku solidna w fazie grupowej Francja i Argentyna, która z trudem zakwalifikowała się do rozgrywek, spotkały się w XNUMX/XNUMX finału na Mistrzostwach Świata w Rosji.

Od pierwszej chwili „Bleusowie” objęli prowadzenie po rzucie karnym wykorzystanym przez Antoine’a Griezmanna. Jeszcze przed przerwą Di María wyrównał uderzeniem zza pola karnego, a Hugo Lloris nie miał szans.

W drugiej połowie Argentyna odwróciła się po strzale Lionela Messiego, który odbił Gabriel Mercado. Jednak we Francji wszystko znów pozostało takie samo, Benjamin Pavard, który strzelił imponującego gola z dystansu, najpiękniejszego gola turnieju.

Następnie Francuzi wrócili na prowadzenie po dwóch bramkach Mbappé w cztery minuty.

W doliczonym czasie gry, po dośrodkowaniu Messiego, Sergio „Kun” Agüero zdobył bramkę główką. Pomimo ostatniej szansy Argentyny, Francja wygrała mecz 4:3, decydując o zdobyciu drugiego tytułu mistrza świata.