80. edycja Złoty glob odbędzie się 10 stycznia 2023 roku w Los Angeles.
PUBLICIDADA
Uczestnicy zostali wybrani przez 96 członków i, po raz pierwszy, przez 103 międzynarodowych wyborców. nowych wyborców rekrutowano z międzynarodowych organizacji branżowych, zagranicznych festiwali filmowych i specjalistów od dziennikarstwa. Grupa reprezentuje 62 różne kraje na całym świecie.
„W połączeniu z obecnym członkostwem całkowita liczba wyborców Złotych Globów to obecnie 52% kobiet, 51,8% osób zróżnicowanych rasowo i etnicznie, z czego 19,6% Latynosów, 12,1% Azjatów, 10,1% osób rasy czarnej i 10,1% mieszkańców Bliskiego Wschodu” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Strona Złotego Globu.
Zobacz głównych nominowanych do Złotych Globów 2023:
Najlepszy aktor w filmie komediowym/muzycznym
- Diego Calva, „Babilonia”
- Daniel Craig, „Szklana cebula: tajemnica rozwikłana”
- Adam Driver, „Biały szum”
- Colin Farrell, „Banshee z Inisherin”
- Ralph Fiennes, „Menu”
Najlepsza aktorka w filmie komediowym/muzycznym
- Margot Robbie – „Babilon”
- Anya Taylor-Joy – „Menu”
- Emma Thompson – „Powodzenia, Wielki Leo”
- Lesley Manville – „Pani. Harris jedzie do Paryża”
- Michelle Yeoh – „Wszystko wszędzie w tym samym czasie”
Najlepszy aktor w filmie dramatycznym
- Austin Butler – „Elvis”
- Brendan Fraser – „Wieloryb”
- Hugh Jackman – „Syn”
- Bill Nighy – „Życie”
- Jeremy Pope – „Inspekcja”
Najlepszy aktor w filmie dramatycznym
- Austin Butler – „Elvis”
- Brendan Fraser – „Wieloryb”
- Hugh Jackman – „Syn”
- Bill Nighy – „Życie”
- Jeremy Pope – „Inspekcja”
Najlepszy film komediowy/muzyczny
- „Babilon”
- „Banshee z Inisherin”
- „Wszystko wszędzie jednocześnie”
- „Szklana cebula: tajemnica rozwikłana za pomocą noża”
- „Trójkąt smutku”
Najlepszy film dramatyczny
- „Awatar: Ścieżka wody”
- Elvis
- „Fabelmanowie”
- "Smoła"
- „Top Gun: Maverick”
najlepszy reżyser
- James Cameron – „Awatar: Droga wody”
- Daniel Kwan i Daniel Scheinert – „Wszystko wszędzie jednocześnie”
- Baz Luhrmann – „Elvis”
- Martin McDonagh, „Banshee z Inisherin”
- Steven Spielberg – „Fabelmanowie”
najlepszy film zagraniczny
- „RRRR” (indyjski)
- „Nic nowego na froncie” (Niemcy)
- „Argentyna, 1985” (Argentyna)
- „Zamknij” (Belgia)
- „Decyzja o wyjeździe” (Korea Południowa)
Najlepszy serial dramatyczny
- "Lepiej zawołaj Saula"
- "Korona"
- „Dom Smoka”
- "Ozark"
- "Połamać"
Najlepszy serial komediowy/muzyczny
- „Podstawy Abbotta”
- "Niedźwiedź"
- „Hakowanie”
- „Tylko morderstwa w budynku”
- „Wandinha”
Najlepszy serial limitowany, serial antologiczny lub film telewizyjny
- „Czarny ptak”
- „Dahmer: amerykański kanibal”
- „Pam i Tommy”
- „Porzucenie”
- „Biały Lotos: Sycylia”
Najlepszy aktor w serialu dramatycznym
- Jeff Bridges, „Stary człowiek”
- Kevin Costner, „Yellowstone”
- Diego Luna, „Andor”
- Bob Odenkirk, „Lepiej zadzwoń do Saula”
- Adam Scott, „Przerwa”
Najlepszy aktor w serialu komediowym/muzycznym
- Donald Glover – „Atlanta”
- Bill Hader – „Barry”
- Steve Martin – „Tylko morderstwa w budynku”
- Martin Short – „Tylko morderstwa w budynku”
- Jeremy Allen White – „Niedźwiedź”
Najlepszy aktor w serialu limitowanym, serialu antologicznym lub filmie telewizyjnym
- Taron Egerton – „Czarny Ptak”
- Colin Firth – „Schody”
- Andrew Garfield – „W imię nieba”
- Evan Peters – „Dahmer: amerykański kanibal”
- Sebastian Stan – „Pam i Tommy”
Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym
- Emma D'arcy – „Dom smoka”
- Laura Linney – „Ozark”
- Imelda Staunton – „Korona”
- Hilary Swank – „Alaska: W poszukiwaniu wiadomości”
- Zendaya – „Euforia”
Najlepsza aktorka w serialu komediowym/muzycznym
- Quinta Brunson – „Abbott Elementary”
- Kaley Cuoco – „Stewardessa”
- Selena Gomez – „Tylko morderstwa w budynku”
- Jenna Ortega – „Wandinha”
- Jean Smart – „Hacki”
Najlepsza aktorka w serialu limitowanym, serialu antologicznym lub filmie telewizyjnym
- Jessica Chastain – „George i Tammy”
- Julia Garner – „Wymyślanie Anny”
- Lily James – „Pam i Tommy”
- Julia Roberts – „Gaslit”
- Amanda Seyfried – „Porzucenie”