Credite imagine: Reproducere Twitter/WTA

Bia Haddad câștigă și merge în sferturile de finală de la Roland Garros

Jucătoarea braziliană de tenis Bia Haddad, numărul 14 mondial, a învins-o pe spaniola Sara Sorribes (locul 132) într-o luptă de aproape patru ore luni (5) și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros.

Jucând pe terenul Suzanne Lenglen, Bia a încheiat jocul în 2 seturi la 1, cu scoruri de 6-7 (3/7), 6-3 și 7-5.

PUBLICITATE

Brazilianca va concura pentru un loc în semifinale cu tunisianul Ons Jabeur, numărul 7 mondial, care a învins-o cu ușurință pe americanca Bernarda Pera (locul 36), cu scoruri de 6-3 și 6-1, în puțin peste o oră.

Bia și Sorribes au jucat unul dintre cele mai bune jocuri ale turneului, cel mai lung al anului pe circuitul feminin, în care repertoriul ofensiv al brazilianului s-a suprapus cu jocul spaniolului din spate.

Sorribes, care nu depășise niciodată turul al treilea al unui Grand Slam, a arătat că este complet recuperată după ce a suferit o fractură la piciorul drept, care a ținut-o eliberată din septembrie anul trecut până în aprilie anul acesta.

PUBLICITATE

Bia, care se bucură de cea mai bună fază a carierei la vârsta de 27 de ani, a devenit prima braziliană care a ajuns în sferturile de finală de la Roland Garros de la Maria Esther Bueno, în 1968.

Jucătoarea de tenis din São Paulo era favorită și părea că se îndreaptă spre o victorie liniștită când a luat avans cu 5-2 în primul set, dar Sorribes a reacționat cu trei break-uri și a forțat un tie break, pe care l-a câștigat cu 7/ 3.

Spaniolul a ținut ritmul și a luat avans cu 3-0 în setul doi, dar de data aceasta a fost Bia care a reacționat și a câștigat șase game-uri la rând pentru a egala meciul.

PUBLICITATE

În setul decisiv, cu ambele luptă deja cu oboseala, Bia a servit pentru a încheia meciul în al 12-lea joc și a pecetluit victoria la al patrulea ei punct de meci.