Credite imagine: AFP

Pelé îi cere lui Neymar să rămână în echipa braziliană și îl mângâie pe Richarlison

Pelé i-a adus un omagiu lui Neymar după înfrângerea Braziliei în fața Croației la Cupa Mondială. Într-un mesaj pe Instagram, Regele fotbalului a lăudat: „moștenirea lui este departe de a ajunge la sfârșit”. Neymar a marcat golul în prelungiri, înainte de a fi eliminat la penalty-uri în sferturile de finală ale Cupei Qatarului. Pelé a făcut și un comentariu la postarea lui Richarlison: „ai făcut Brazilia să zâmbească”.

„Continuați să ne inspire. Voi continua să bat aerul de fericire cu fiecare gol pe care îl înscrieți, așa cum am făcut în fiecare meci pe care v-am văzut pe teren”, a încheiat 'Regele' într-un mesaj lung către Neymar Jr. pe Instagram.

PUBLICITATE

Pelé, care rămâne internat la o clinică din São Paulo pentru o reevaluare a tratamentului său împotriva cancerului de colon identificat anul trecut, a regretat rezultatul (1-1 în 120 de minute și înfrângere cu 4-2 la penalty-uri), dar a căutat să ofere sprijin echipei. Jucător de 30 de ani.

Jucătorul lui PSG a atins acest record în 124 de jocuri, în timp ce Edson Arantes do Nascimento, cunoscut sub numele de Pelé, l-a făcut în 92 de jocuri între 1957 și 1971.

După eliminare, Neymar a pus la îndoială continuarea sa în echipa națională, negarantând 100% că va purta din nou „Hopscotch”. Pelé a încurajat însă vedeta să rămână în echipă.

PUBLICITATE

Avea cuvinte de afecțiune pentru Richarlison

Regele Pelé i-a dedicat și cuvinte de afecțiune și confort starului Richarlison, care a jucat prima repriză a meciului împotriva Croației, dar a ajuns să fie înlocuit de antrenorul Tite.

Într-un comentariu la postarea lui Rocharlison, Pelé spune: „Continuă, băiete. Și să nu te schimbi niciodată. Ai făcut Brazilia să zâmbească.”