Credite imagine: AFP

PSG îl învinge pe Troyes și conduce campionatul Franței; Neymar, Messi și Mbappé au marcat

Paris Saint-Germain și-a menținut liderul în campionatul Franței învingându-l pe Troyes cu 4-3 acasă sâmbătă (29), în etapa a treisprezecea din Ligue 1, într-un joc palpitant. În clasament, echipa din Capitală rămâne neînvinsă și cu cinci puncte în fața Lens, locul doi. Neymar, Messe și Mbappé au fost vedetele meciului.

Vedetele PSG, cu trio-ul 'MNM' (Messi-Neymar-Mbappé) la conducere, au răspuns bine pentru a scoate echipa din necaz și a lăsa cele trei puncte la Parque dos Príncipes. Messi și Neymar au fost protagoniști, cu câte un gol și câte un assist.

PUBLICITATE

Troyes, pe locul unsprezece, a deschis scorul la Paris, cu un gol al lui Mama Baldé după doar 3 minute. În minutul 24, spaniolul Carlos Soler a egalat, după ce a făcut un dribling frumos după ce a primit un asist de la Neymar, dar Baldé l-a adus din nou pe Troyes în avantaj în minutul 52.

Messi a părut apoi să conducă reacția pariziană, cu un șut puternic cu piciorul stâng în minutul 55. Starul argentinian a oferit un assist perfect pentru ca Neymar să termine perfect în minutul 62, punând deja echipa locală în avantaj pe tabela de marcaj.

Ofensiva lui PSG a fost totală și șansele au continuat să vină. Troyes a adăugat emoție minutelor finale reducând-o la 4-3 în minutul 88, cu un gol de la Ante Palaversa, dar scorul nu s-a schimbat niciodată și cele trei puncte au rămas la Paris.

PUBLICITATE

Este a treia victorie consecutivă a lui PSG în Ligue 1 și la acest triumf se adaugă calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Campioana Franței va ajunge, așadar, cu moralul ridicat la meciul de miercuri de la Torino împotriva lui Juventus, la finalul fazei grupelor Ligii Campionilor, unde își propune să termine liderul grupei lor pentru a avea, teoretic, un meci mai puțin complicat. în optimile de finală.