Credite imagine: AFP

Fără Cristiano Ronaldo, Portugalia bate Nigeria într-un amical înainte de Cupa Mondială

Chiar și fără vedeta Cristiano Ronaldo - care are gastrită - portughezii au învins cu ușurință Nigeria cu 4-17, joi (XNUMX), la Lisabona, în ajunul călătoriei lor în Qatar pentru a concura la Cupa Mondială.

CARLOS COSTA / AFP

Campioana Europei din 2016 a deschis scorul împotriva nigerienilor după o pasă a lui João Félix către Diogo Dalot, care a lăsat mingea cadou lui Bruno Fernandes pentru a marca primul gol al jocului, în minutul 9.

PUBLICITATE

Mijlocașul lui Manchester United a adăugat la scor cu un penalty. La scurt timp după ce Emmanuel Dennis a ratat un penalty pentru echipa africană, Gonçalo Ramos și João Mário au marcat celelalte goluri portugheze.

Portugalia va debuta în Cupa Mondială joia viitoare (24) la Grupa H, împotriva Ghanei, care a eliminat însăși Nigeria în repeșcare.

După echipa africană, portughezii vor înfrunta Uruguay, care i-a eliminat în optimile de finală ale Cupei Mondiale 2018, și vor încheia faza grupelor cu Coreea de Sud.

PUBLICITATE

Și Cristiano Ronaldo?

Suferind de gastroenterită, de 5 ori câștigătoare a Balonului de Aur a fost odihnită pentru amicalul de joi. În lipsa sa, Fernando Santos a trimis o pereche de atacanți formați din André Silva și João Félix.

Profitând de pauza internațională deschisă în această săptămână, Cristiano Ronaldo a acordat un interviu explozivcea în care a spus că s-a simțit „trădat” de directorii Manchester United și antrenorul lor Erik ten Hag, acuzându-i că vor să-l țină departe de clubul englez.