Credite imagine: AFP

Amicale la Cupa Mondială: Mexic pierde în fața Suediei, iar Germania nu este entuziasmată

În meciurile amicale care au precedat Cupa Mondială, Mexic a pierdut în fața Suediei, Germania a învins Omanul slab, Argentina a învins Emiratele Arabe Unite, Croația a învins Arabia Saudită cu doar 1 gol, iar Polonia a învins Chile. Aflați mai multe despre amicalele care au avut loc miercuri (16).

Mexic vs Suedia

Selecția de México a fost învins de 2 1 într-un amical disputat miercuri în Spania, ultima probă pentru echipa antrenorului Gerardo Martino înaintea Cupei Mondiale. Golurile au venit abia în repriza secundă. Echipa mexicană a dominat acțiunea cea mai mare parte a primei reprize, dar a fost surprinsă de Suedia.

PUBLICITATE

Mexic călătorește joi la Doha și debutează în Cupa Mondială pe 22 noiembrie împotriva Poloniei, în Grupa C, care include și Argentina și Arabia Saudită.

Polonia x Chile

Echipa poloneză a învins Chile cu 1-0, singurul gol marcat de Krzysztof Piatek, în minutul 39 al reprizei secunde.

Înainte de începerea startului, a fost păstrat un minut de reculegere în memoria celor două victime ale unui accident de rachetă pe teritoriul polonez, pe fondul invaziei Rusiei în Ucraina.

PUBLICITATE

Echipa Chile, care nu s-a calificat la Cupa Mondială, a dominat o mare parte a jocului și a avut patru ocazii clare de a marca, dar nu a reușit să depășească portarul Lukasz Skorupski.

Parizând pe contraatac, polonezii au reuşit să închidă scorul. A Polonia premiera pe Cupa Mondială pe 22 noiembrie împotriva Mexicului, blana Grupul C, care include și Argentina și Coreea de Sud.

Germania vs Oman

Pe baza comentariilor de pe rețelele de socializare, Germania nu a fost entuziasmată: cu o performanță discretă, echipa europeană a învins Omanul cu 1 la 0. Niclas Füllkrug, atacantul Werder Bremen, a marcat golul german în minutul 35 al reprizei secunde.

PUBLICITATE

A Germania debutează în Cupa Mondială împotriva japonezilor pe 23 noiembrie. Ulterior, se confruntă cu Spania și Costa Rica în Grupa E.

Argentina x Emiratele Arabe Unite

Imagine: Ryan LIM / AFP

Jocul de Argentina a fost cea mai emoționantă a zilei: echipa sud-americană a învins cu 5-0 Emiratele Arabe Unite pe stadionul Mohammed Bin Zayed, din Abu Dhabi.

Golurile au fost marcate de Julián Álvarez, Ángel Di María (2x), Lionel Messi și Joaquín Correa.

PUBLICITATE

A Echipa Argentinei debutează la Cupa Mondială pe 22 noiembrie împotriva Arabiei Saudite, în Grupa C, care include și Mexicul și Polonia.

Croația vs Arabia Saudită

Actualul vicecampion mondial a învins Arabia Saudită cu 1-0 miercuri (16). Pe un stadion cu puțini suporteri din Riad, atacantul Andrej Kramaric a marcat ultimul gol al meciului, în care Luka Modric, câștigător al Balonului de Aur în 2018, a jucat timp de 30 de minute.

Croații sunt în Grupa F a Cupei Mondiale alături de Belgia, Canada și Maroc, adversarul lor în debutul pe 23 noiembrie, pe stadionul Al-BaYT.

PUBLICITATE

La rândul său, cel Arabia Saudită debutează pe 21 noiembrie împotriva Argentinei, blana Grupa C, unde se află şi Mexic şi Polonia.

La ce să vă așteptați în următoarele zile înainte de Cupa Mondială?

Cupa Mondială începe duminică viitoare, 20 noiembrie, cu meciul dintre Qatar – țara gazdă a competiției – și Ecuador, în Grupa A. Alte echipe din grupă, precum Senegal și Olanda, nu vor avea meciuri până la deschiderea competiției majore. (Arunca)

Joi (17) Iranul va înfrunta Nicaragua într-un meci amical care va avea loc la ora 13 (ora Braziliei). Totodată, Spania se confruntă cu Iordania, la Amman.

Echipa Portugaliei va înfrunta și Nigeria în această joi (17) dar va fi fără atacantul Cristiano Ronaldo care are gastrită, potrivit antrenorului Fernando Santos.

Vineri (18) este Serbia vs Bahrain. Campioana mondială, Franța, urmează planul Braziliei și nu va avea meciuri până la Cupa Mondială.