Argentina (Messi) și Franța (Mbappé)
Credite imagine: Reproducere/Twitter

Argentina are un avantaj față de Franța în istoria Cupei Mondiale

Franța și Argentina, care se confruntă duminică viitoare (18) în finala Cupei Mondiale 2022 în căutarea celui de-al treilea titlu mondial pentru ambele, s-au confruntat deja de trei ori în istoria turneului.

1930: un joc de 84 de minute

La 15 iulie 1930, Argentina și Franța au avut primul duel în prima Cupă Mondială din istorie, desfășurată în Uruguay. Pe stadionul Parque Central, din Montevideo, în fața a 23 de mii de spectatori, jocul s-a încheiat cu o victorie de 1-0 pentru 'Albiceleste'.

PUBLICITATE

O prestație excelentă a portarului francez Alex Thépot i-a împiedicat pe argentinieni să marcheze până în minutul 36 al reprizei secunde, când Luis Monti a marcat singurul gol al meciului.

Dar la 39 de ani, arbitrul brazilian Gilberto de Almeida Rego a fluierat finalul jocului, generând surpriză și furie în rândul jucătorilor francezi și a unei părți a publicului.

Ambele echipe au mers la vestiare, dar asistentul a reușit să-l convingă pe arbitrul brazilian de greșeala sa și jucătorii s-au întors pe teren pentru a juca ultimele șase minute, care nu au schimbat scorul.

PUBLICITATE

Franța a fost eliminată în faza grupelor după înfrângerea ulterioară cu Chile (3-0), în timp ce Argentina a pierdut finala în fața gazdelor Uruguay (4-2).

1978: mâna lui Trésor

Pe 6 iunie 1978, Franța a înfruntat Argentina într-un meci din faza grupelor pe stadionul Monumental de Núñez în fața a 71 de spectatori.

Învinși anterior de Italia (2-1), 'Bleus' au suferit o nouă înfrângere prin același rezultat, care le-a pecetluit eliminarea, în timp ce Argentina a câștigat primul titlu mondial.

PUBLICITATE

Franța, condusă de Michel Platini, a fost la egalitate 0-0 cu argentinienii până în minutul 45 al primei reprize, când Marius Trésor a atins mingea cu mâna după un șut al lui Leopoldo Luque. Daniel Passarella a transformat penalty-ul pentru 'Albiceleste'.

La 11 minute de la repriza secundă, portarul francez Jean-Paul Bertrand-Demanes încearcă să oprească șutul lui Luque și se ciocnește de bară. După ce a părăsit terenul pe targă, este înlocuit de Dominique Baratelli.

Platini profită de o revenire din încercarea lui Bernard Lacombe și egalează patru minute mai târziu. Ulterior, Didier Six ratează o șansă față în față cu portarul argentinian Ubaldo Fillol. Până când, în minutul 28, Luque îl bate pe Baratelli cu un șut din afara careului.

PUBLICITATE

Aceasta este ultima înfrângere „Bleus”, până în prezent, la o echipă sud-americană la Cupa Mondială.

2018: marele gol al lui Pavard

Pe 30 iunie 2018, Franța, solidă în faza grupelor, și Argentina, calificată cu greu, s-au întâlnit în optimile de finală la Cupa Mondială din Rusia.

Din primul moment, 'Bleusul' a trecut în avantaj cu un penalty luat de Antoine Griezmann. Înainte de pauză, Di María a egalat lovind din afara suprafeței, fără șanse pentru Hugo Lloris.

PUBLICITATE

În repriza secundă, Argentina s-a întors cu un șut de Lionel Messi deviat de Gabriel Mercado. Însă Franța a lăsat totul la fel din nou Benjamin Pavard, care a marcat de la distanță un gol impresionant, cel mai frumos gol al turneului.

După aceea, francezii au revenit în frunte cu două goluri de la Mbappé în patru minute.

În timpul opririi, după centrarea lui Messi, Sergio 'Kun' Agüero a marcat cu capul. În ciuda unei ultime șanse argentiniane, Franța a câștigat jocul cu 4-3, decisiv în câștigarea celui de-al doilea titlu mondial.