Credite imagine: AFP

Barça o învinge pe Real cu autogolul lui Militão și preia conducerea în Copa del Rey

Barcelona a obținut un rezultat bun joi (2) învingând cu 1-0 în vizita la Real Madrid, în prima manșă a semifinalelor Copa del Rey. Un autogol al brazilianului Eder Militão îi va permite lui Barça să joace cu avantaj. pe stadionul Camp Nou pe 5 aprilie, după un mare exercițiu de anduranță la Santiago Bernabéu.

O Barcelona a avut o doză de noroc într-un joc în care a fost presat de 'merengues', împinşi de suporterii lor, care într-o lună vor trebui să inverseze acel rezultat la Barcelona.

PUBLICITATE

„Este adevărat că trebuie să revenim, dar nu va fi prima dată când trebuie să revenim într-un duel prin KO”, a avertizat antrenorul albilor, Carlo Ancelotti, după meci.

O Real Madrid i-a blocat practic pe catalani, care, lipsiți de posesia mingii, au încercat să depășească echipa gazdă cu contraatacuri și mingi lungi.

„Adversarul a pus presiune pe noi pe tot parcursul jocului. Ne-a determinat să jucăm așa, dar trebuie și să ne apărăm, face parte din joc”, a recunoscut după meci antrenorul Barça, Xavi Hernández.

PUBLICITATE

Autogol al Militão

Merenguesi și-au concentrat mișcările de atac pe stânga unde a apărut Vinícius, protagonist al unei lupte intense pe tot parcursul jocului cu uruguayanul Ronald Araujo, pentru a ridica mingi în zonă.

După 15 minute, Karim Benzema a avut un gol anulat pentru ofsaid (13′), înainte de a-și încerca norocul cu un alt șut care a fost deviat de apărare în corner (15′).

Căpitanul de Real Madrid nu a avut cea mai bună noapte, urmărită îndeaproape de fundașii echipei Barça, care a interceptat mai multe pase care îl căutau pe francez.

PUBLICITATE

Pe fondul dominației albilor, o pasă proastă a lui Eduardo Camavinga s-a încheiat cu un șut al lui Franck Kessié pe care Thibaut Courtois l-a luat cu piciorul, cu ghinionul revenirii lovind pe Militão și mingea intră în propria poartă (26′).

Golul a schimbat meciul, care se încingea cu multe faulturi.

O Real Madrid a schimbat stăpânirea cu precipitații, în fața a Barça care a reușit să controleze puțin mai mult mingea până la pauză.

PUBLICITATE

Pauza a servit la calmarea Real Madrid, care la revenirea pe teren a reluat controlul jocului împotriva lui a Barcelona foarte închis la spate.

„Am făcut un joc bun din punct de vedere al controlului, dar nu am putut înscrie”, s-a plâns Courtois după meci.

Presiune fără recompensă

Vinícius l-a forțat pe Ter Stegen să facă o salvare la o centrare otrăvită și părea că va fi în poarta lui Barça (49′).

PUBLICITATE

O Barcelona, împins în zona dumneavoastră de către Real Madrid, Raphinha a trebuit să iasă doar când a reușit să fure mingea.

Echipa gazdă a sosit frecvent, dar fără a crea vreun pericol real în fața porții adverse, în timp ce cei de la Barcelona Am pariat pe contraatacuri, încercând să profit de spațiile lăsate în urmă de echipa merengue.

Formația catalană ar fi putut mări avantajul cu un alt șut precis al lui Kessié, dar coechipierul său Ansu Fati, care îl înlocuise pe Raphinha (69′), a luat mingea de la adresa corectă (72′).

În ultimele 15 minute, Barcelona abia și-a părăsit câmpul, dar cel Real Madrid Nu am găsit ultima pasă pentru a egala meciul.

„Am fi putut face mai bine, dar a fost greu să găsim goluri în ultima treime. Au fost foarte închise, am încercat cu încrucișări, dar nu am fost foarte puternici”, a spus Ancelotti.

Rodrygo, care l-a înlocuit pe Nacho (67′), și-a încercat norocul în ultimele momente cu un șut care a trecut pe lângă bară (90′).

Echipa merengue a continuat să încerce poarta lui Ter Stegen, dar rezistența echipei Barcelona A funcționat și echipa a câștigat victoria și avantajul.