Credite imagine: Reproducere

Brazilia încheie ciclul de dinaintea Cupei Mondiale cu un fotbal bun și o deplasare peste Tunisia la Paris

Ultimul meci al echipei braziliene înainte de Cupa Mondială din Qatar a fost expulzare, confuzie, o banană aruncată pe teren, goluri din belșug și o mare performanță a Braziliei. La Parc des Princes, din Paris, plină de tunisieni, Brazilia a învins Tunisia cu 5-1 marți, încheind cu succes călătoria lor în Franța și încheind ciclul de dinaintea Cupei Mondiale pe o notă înaltă.

Raphinha a avut o seară strălucitoare, cu două goluri, Richarlison a găsit și plasa, Neymar a făcut ce se aștepta de la el, ghidând echipa cu pase decisive, driblinguri și un gol și Pedro a închis scorul, profitând de șansa primită în finală. etapă.

PUBLICITATE

Formația mai conservatoare pe care a ales-o Tite, cu doi mijlocași și Paquetá ca jucător de joc, a fost încă ofensivă.Brazilia a dat dovadă de relație, s-a înțeles pe teren și i-a dominat pe tunisieni pentru o mare parte a duelului. A fost superior, mai ales în prima repriză, în care a găsit plasa de patru ori.

Raphinha a deschis scorul cu o frumoasă lovitură de cap după aruncarea lui Casemiro. Tunisia a egalat la scurt timp, tot în frunte, cu Talbi, dar atât a făcut echipa africană în etapa inițială. Golul a făcut să explodeze stadionul plin de tunisieni, dar a fost bine chiar și echipei lui Tite, care a pus mingea la pământ, a recăpătat controlul jocului și a marcat trei goluri în 20 de minute.

Raphinha l-a servit pe Richarlison, care a profitat de o încercare eșuată a apărării rivale pentru a crea o linie de ofsaid. Numărul 9 a dominat și a șutat sub portar. Într-un alt caz de rasism, un fan a aruncat o banană pe teren în timp ce brazilienii sărbătoreau.

PUBLICITATE

Brazilia a depășit rasismul, iar rivalul cu talent și competență Neymar a marcat al treilea cu o lovitură de pedeapsă pe care a luat-o cu clasă extremă, așa cum este obiceiul lui. Vânat pe teren, numărul 10 a provocat expulzarea fundașului Bronn, care a comis un fault dur asupra starului brazilian. Raphinha, într-o formă grozavă, a transformat victoria într-o degajare, înscriind al patrulea cu o frumoasă lovitură de jos din afara careului.

Tite a indicat că îi va oferi lui Pedro ocazia și a făcut-o. Atacantul central a intrat în repriza secundă, s-a deplasat, a participat activ la piesele de atac și a profitat de șansa pe care i-a oferit-o antrenorul marcând un gol grozav, completând o piesă care i-a implicat pe Vini Jr și Neymar.

Pedro a fost protagonistul reprizei secunde și vestea bună pentru Tite, câștigând puncte cu antrenorul cu mai puțin de două luni înainte de Cupa Mondială. După ce a marcat al cincilea gol, Brazilia a pregătit jocul, așa cum făcuseră împotriva ghanezilor. Nu au fost amenințați de tunisieni, cu unul mai puțin, și și-au menținut avantajul cu ușurință.

PUBLICITATE

Brazilia va reveni pe teren abia pe 24 noiembrie, dată la care debutează în Cupa Mondială împotriva Serbiei. Lista celor 26 de sportivi care vor concura la turneul din Qatar în căutarea celei de-a șasea stele va fi anunțată pe 7 noiembrie.

FICHÃO

BRAZILIA 5 X 1 TUNISIA

BRAZILIA – Alisson; Danilo, Marquinhos (Ibañez), Thiago Silva și Alex Telles (Renan Lodi); Casemiro, Fred (Rodrygo) și Lucas Paquetá (Vini Jr); Raphinha (Antony), Neymar și Richarlison (Pedro). Antrenor: Tite.

TUNISIA – Dahmen; Dräger (Valery), Talbi, Bronn și Ben Ouanes; Skhiri, Chaaleli (Khazri), Laïdouni și Slimane (Sliti); Jaziri (Ghandri) și Msakni (Khenissi). Antrenor: Jalel Kadri.

PUBLICITATE

GOLURI – Raphinha, la 10 și 39, Talbi, la 17, Richarlison, la 18 și Neymar, la 28 de minute din prima repriză; Pedro, la 28 din secunda.