Brazilia învinge Peru la final (1-0) la Lima în turul 2 al preliminariilor la Cupa Mondială 2026

Brazilia a învins Peru cu 1-0 marți (12), la Lima, la finalul turului doi al preliminariilor sud-americane pentru Cupa Mondială din 2026.

Golul victoriei de la Seleção a fost marcat cu o lovitură de cap a lui Marquinhos în ultima parte (90′), după o lovitură de colț a lui Neymar, care a făcut să reducă la tăcere miile de suporteri prezenți pe Stadionul Național.

PUBLICITATE

„Am controlat jocul ori de câte ori am putut. A fost o victorie foarte meritată”, a declarat antrenorul Fernando Diniz la o conferință de presă.

„Sunt mulțumit de ceea ce am prezentat în rezultatele combinate ale celor două jocuri. A fost foarte pozitiv”, a evidențiat antrenorul după a doua victorie consecutivă în Calificări.

Brazilia conduce preliminariile cu 6 puncte, urmată de Argentina cu același scor, dar cu un golaveraj mai mic.

PUBLICITATE

Peru este al șaptelea cu un punct, alături de Chile.

Calificările sud-americane garantează șase locuri pentru Cupa Mondială din 2026 din America de Nord, iar echipa de pe locul șapte are posibilitatea de a se califica jucând în playoff împotriva unei echipe de pe alt continent.

Peru este salvat de VAR

Jocul a început cu Brazilia mai adâncă și cu o apărare solidă în timp ce Peru a încercat să preseze în fața celor peste 30 de mii de suporteri din tribunele Stadionului Național, care nu s-au oprit să aplice.

PUBLICITATE

Stadionul, care are o capacitate de aproximativ 45 de persoane, nu a fost plin din cauza unei sancțiuni FIFA pentru comportamentul neadecvat al fanilor săi împotriva Paraguayului, în calificările din 2022.

După primele 15 minute în care Peru a luat inițiativa, Brazilia a început să se trezească și să-și arate jocul caracteristic, generând contraatacuri rapide conduse de Neymar, Casemiro și Rodrygo după ce s-au poziționat mai bine la mijlocul terenului.

La 18 ani, Raphinha a dat prima sperietură, completând un atac rapid brazilian condus de Neymar.

PUBLICITATE

La 21 de ani, arbitrul argentinian Fernando Rapallini a respins un gol al lui Raphinha pentru offside.

Însă echipa peruană și-a continuat jocul ofensiv, condusă de căpitanul și golgheterul Paolo Guerrero și André Carrillo, pentru a încerca să ajungă la poarta lui Ederson.

Aplicând viteza și atingerea de primă clasă a jucătorilor săi, Brazilia a dominat mijlocul și cu centre otrăvitoare a încercat să pătrundă în poarta lui Gallese.

PUBLICITATE

La 29 de ani, Richarlison a găsit plasa pentru echipa braziliană, profitând de o centrare din dreapta a lui Danilo într-o piesă care a revenit din picioarele lui Neymar. Dar arbitrul a anulat-o după o lungă consultare cu VAR.

La 44 de ani, 'Ney' a aruncat un şut puternic din dreapta pe care Gallese l-a deviat cu ambele mâini, într-una dintre cele mai bune apărări ale duelului.

În prima repriză, echipa peruană a amenințat doar o singură ocazie poarta braziliană, cu un șut al lui Guerrero care a trecut peste transversală.

Marquinhos înscrie la final

Echipa condusă de Fernando Diniz nu și-a schimbat stilul și intensitatea ofensivă pentru a încerca să deschidă scorul în repriza secundă.

Echipa peruană și-a întărit structura defensivă, cu jucători precum Renato Tapia și Aldo Corzo în spate.

Antrenorul Peru Juan Reynoso l-a adus pe tânărul atacant João Grimaldo la începutul reprizei secunde din cauza accidentării lui Andy Polo, iar schimbarea a dat mai multă viteză atacului echipei sale.

După prima oră de joc, Brazilia a crescut presiunea și a plasat și mai mult Peru pe terenul său, dar nu a găsit spațiu pentru a deschide scorul.

La 63 de ani, Diniz l-a înlocuit pe Gabriel Jesus în locul lui Richarlison cu scopul de a oferi echipei sale mai multă putere ofensivă.

Între timp, Reynoso a schimbat banca și l-a adăugat pe atacantul Raúl Ruidíaz.

În ultimele cinci minute de joc, Diniz a făcut trei schimbări în speranța de a injecta mai multă energie și de a câștiga.

Iar sărbătoarea nu a întârziat să apară. La 90 de ani, Marquinhos s-a dus în careul adversarilor și a reușit cu capul lovitura de colț a lui Neymar pentru a face 1-0 când Peru sărbătorește deja egalitatea de parcă ar fi fost o victorie.

Liderul de acum Brazilia va găzdui Venezuela pe 12 octombrie, în timp ce Peru va vizita Chile.