City câștigă clasic împotriva lui United într-un joc cu ploaie de goluri

Cu hat-tricuri ale norvegienei Erling Haaland și Phil Foden, Manchester City a câștigat derby-ul împotriva lui Manchester United cu un spectaculos 6-3 duminică, în jocul principal din runda a 9-a a Campionatului Angliei. Cu 20 de puncte, City, al doilea în competiție, este din nou la un punct în spatele liderilor Arsenal, care sâmbătă a învins Tottenham cu 3-1, în timp ce Manchester United este pe locul șase, cu 12.

A fost un joc aproape perfect pentru „Citizens”, care au profitat de o după-amiază inspirată de la Foden (trei goluri) și Kevin De Bruyne (două pase decisive), dar mai ales ochiul pentru gol al lui Haaland, direct implicat în cinci dintre cele șase goluri ale echipei. , cu un hat-trick și două pase decisive.

PUBLICITATE

Înainte de pauză, City era deja cu 4-0, cu două goluri ale lui Foden (în minutele opt și 44) și două de la Haaland (în 34 și 37).

Brazilianul Antony a marcat pentru United în minutul 11, dar Haaland și Foden au mărit și mai mult avantajul Citizens.

În ultimele minute, francezul Anthony Martial a mai găsit plasa de două ori pentru 'Red Devils', făcând înfrângerea ceva mai onorabilă.

PUBLICITATE

Haaland, golgheterul Premier League, a marcat deja 14 goluri în opt meciuri în acest sezon. La 22 de ani, norvegianul a demonstrat că nu este doar un „ucigaș” în zonă și pare să se fi integrat perfect în planul colectiv, așa cum își dorește antrenorul Josep Guardiola. Dovadă în acest sens sunt cele două pase decisive pentru Foden.

„Nu este deloc rău. Am marcat șase goluri. Este incredibil, a câștiga acasă cu șase goluri este ceva prețios”, a sărbătorit atacantul norvegian după primul său derby la Manchester.

„Întotdeauna vrem să urcăm și să atacăm. Asta îmi place la această echipă”, a adăugat el.