Flamengo îl învinge pe Vélez în noaptea lui Pedro și este aproape de finala Libertadores

Flamengo a avut o noapte perfectă miercuri, la Buenos Aires, pe stadionul José Amalfitani, unde Pedro a strălucit și a marcat trei goluri pentru a construi o detașare cu 4-0 în fața lui Vélez Sarsfield, într-un joc valabil pentru primul tur al semifinalelor celor de la Liberators. ceașcă. Celălalt gol al triumfului pașnic pe pământul argentinian a fost marcat de Everton Ribeiro. Nu-l mai ține nimeni pe Mengão?

Ce noapte! Formația condusă de Dorival Júnior rămâne neînvinsă la turneul continental, foarte aproape de a-și asigura un loc în finală. Reîntâlnirea cu Vélez va fi miercurea viitoare, la Maracanã, iar formația argentiniană va trebui să câștige la patru goluri pentru a lua decizia la penalty-uri. Pentru a avansa direct, va trebui să cauți un avantaj de cinci sau mai multe goluri.

PUBLICITATE

Vezi aici cele mai bune momente (GE)

Atacul flamand strâns a întâlnit o apărare neatinsă și a lăsat-o din ce în ce mai pierdută în timp. Vélez a făcut multe greșeli de la început, de la pasarea mingii până la marcare, și a permis oaspeților să se simtă foarte confortabil. În sectorul ofensiv, echipa argentiniană a ratat tânărul mijlocaș Máximo Perrone, unul dintre cele mai importante momente ale sezonului, și i-a dat puține probleme echipei roș-negru.

În primul atac bun al gazdelor, Santos a blocat un șut periculos al lui Janson. La scurt timp, în minutul 31, Flamengo a răspuns deschizând scorul cu Pedro, care a apărut liber în zonă, profitând de noul eșec defensiv al lui Vélez, și a deviat o centrare bună făcută de fundașul Léo Pereira.

Remiza aproape că a venit mai târziu, când Orellano a scos o lovitură liberă și a lovit bara, dar suporterii Flamengo nu și-au lăsat adversarii să se entuziasmeze de mutare. La 45 de ani, Gabigol a primit mingea de la João Gomes în interiorul suprafeței și a făcut o primă pasă frumoasă pentru Everton Ribeiro pentru a înscrie al doilea gol.

PUBLICITATE

Dominația braziliană a continuat în a doua repriză. Bine organizat la mijloc, cu performanțe bune ale mijlocașilor Thiago Maia și João Gomes, Flamengo nu l-a lăsat pe Vélez să se apropie prea mult de zona lor și a reușit să ajungă rapid pe terenul de atac. La 15 ani, Pedro a mai înscris, la finalul unei frumoase piese, atingându-l pe Hoyos după ce a primit o minge în adâncime de la Gabigol, chelnerul nopții.

Nervosă și zguduită, echipa argentiniană a simțit atmosfera de tensiune generată în rândul suporterilor și a fost zdrobită de adversar, care nu a încetat să caute atacul nici cu avantajul bun construit.Așadar, Flamengo a ajuns la al patrulea gol, marcat tot de Pedro. , într-o mutare în care a păstrat mingea după o deviere și a băgat-o în plasă.

Fişier

FIȘĂ TEHNICĂ DE DATE

VÉLEZ SARSFIELD 0 X 4 FLAMENGO

VÉLEZ SARSFIELD – Hoyos; Jara, De Ios Santos, Valentín Gómez și Ortega; Cáseres (Seoane, Garayalde, Orellano (Julián Fernández) și Janson; Walter Bou (Osorio) și Lucas Pratto. Antrenor: Alexander Medina.

PUBLICITATE

FLAMENGO – Santos; Rodinei, David Luiz, Léo Pereira și Filipe Luís; Thiago Maia (Vidal), João Gomes (Victor Hugo), Everton Ribeiro (Diego) și Arrascaeta (Pulgar); Gabigol (Everton) și Pedro Antrenor: Dorival Júnior.

GOLURI – Pedro, în minutul 31, și Everton Ribeiro, în minutul 45 al primei reprize. Pedro, la 15, și la 37 de minute din repriza secundă.