Credite imagine: AFP

George Russell a câștigat Marele Premiu al Braziliei de Formula 1

O pilotBritanicul George Russell, de la Mercedes, a câștigat duminică (13) Marele Premiu al Braziliei de Formula 1, pe circuitul Interlagos, în fața coechipierului și compatriotului său, Lewis Hamilton, și a spaniolului Carlos Sainz, de la Ferrari.

Russell, care a început în pole position după ce a câștigat cursa de sprint de sâmbătă, a menținut conducerea de la început până la sfârșit pentru a obține prima victorie din cariera sa în F1.

PUBLICITATE

Mașină de siguranță inițială

Startul cursei de duminică a fost marcat de un accident în primul tur în care au implicat australianul Daniel Ricciardo (McLaren) și danezul Kevin Magnussen (Haas), care a forțat mașina de siguranță să intre pe pistă.

La reluarea cursei, actualul campion, olandezul Max Verstappen (Red Bull), care a plecat al treilea, a încercat să-l depășească pe Hamilton, dar a ajuns să atingă mașina britanicului.

Amandoua pilotAu părăsit pista, deși Hamilton a reușit să continue și să rămână în luptă, în timp ce Verstappen, mai accidentat, a fost nevoit să meargă la boxe pentru a schimba aripa din față. Mai mult, olandezul a primit o penalizare de cinci secunde pentru incident.

PUBLICITATE

În partea finală, Hamilton, învingător de trei ori în Brazilia și care căuta o victorie pentru a deveni primul pilotcel din istorie care a câștigat cel puțin o cursă în 16 sezoane consecutive, și-a arătat toată experiența și calitatea și a reușit să-i depășească pe Sainz și Pérez, ajungând pe locul doi în turul 45.

Rândul lui Merdedes

Russell, în vârstă de 24 de ani, a continuat să zboare până la victorie, în timp ce Hamilton a rămas în siguranță pe locul doi și, pe al treilea, Pérez și-a pierdut puterea și a ajuns să termine pe locul șapte, depășit de Sainz, Leclerc, Alonso și Verstappen.

"Nu știu ce să zic. Toate amintirile carierei mele trec prin mine acum. Făcând parte din această echipă… Am mulți oameni cărora să le mulțumesc”, a spus un emoționat Russell după victorie.

PUBLICITATE

Sezonul Campionatului Mondial de Formula 2022 1 se încheie duminică viitoare, cu cea de-a 22-a și ultima cursă a anului, la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite).