Leandro Lo

Luptător și originar din São Paulo: cine a fost Leandro Lo?

Moartea campionului mondial de jiu-jitsu a stârnit zgomot, însă mulți oameni l-au cunoscut pe luptător abia după episodul trist care s-a soldat cu moartea acestuia, sâmbăta trecută (6 august). Aflați mai multe despre sportivul care a strâns victorii!

De duminica trecută (7), numele lui Leandro Lo stă în evidență pe portalurile de știri, pe lângă faptul că a devenit unul dintre cele mai discutate subiecte pe rețelele de socializare. Moartea campionului mondial de jiu-jitsu a emoționat adepții și iubitorii acestui sport. Iar cei care nu l-au cunoscut pe sportiv caută acum mai multe informații despre el.

PUBLICITATE

Luptător

Lo era din São Paulo și a început să antreneze jiu-jitsu când avea 14 ani.

A fost de opt ori campion mondial la jiu-jitsu la cinci categorii diferite, a câștigat cinci Cupe Mondiale în acest sport și, de asemenea, a câștigat opt ​​Campionate Panamericane în acest sport. A avut 268 de victorii și 39 de înfrângeri. Pe rețelele de socializare, Lo a anunțat că va concura într-un campionat la Austin, SUA, vinerea viitoare (12).

Poziția impecabilă nu a fost doar tehnică, ci și sportivă. În 2018, adversarul său a renunțat la titlu pentru că Lo nu a putut lupta. În ediția următoare, cei doi s-au întâlnit din nou în faza finală și, drept răzbunare, Lo a renunțat la lupta în finală pentru ca adversarul său să poată câștiga titlul.

PUBLICITATE

Crimă

Campionul mondial de Jiu-jitsu Leandro Lo, în vârstă de 33 de ani, a murit duminica trecută (7) după ce a fost împușcat în timpul unui eveniment la São Paulo. Persoana care a tras cu arma a fost ofițerul de poliție militară Henrique Otávio Oliveira Velozo.

Polițistul militar

Henrique Otávio Oliveira Velozo l-a împușcat pe Leandro Lo la un spectacol care a avut loc sâmbăta trecută. Velozo fusese deja condamnat de Tribunalul Militar din São Paulo pentru atacarea și lipsa de respect al altor premieri în 2017, într-un club de noapte. În ambele cazuri, Velozo era în afara serviciului și fără uniformă de poliție.