Credite imagine: AFP

Chiar și cu unul mai puțin, Athletico-PR învinge Palmeiras în primul joc din semifinalele Libertadores

Athletico-PR a învins, marţi, cu 1-0, pe Palmeiras, pe Arena da Baixada, din Curitiba, în primul meci din semifinalele Copa Libertadores, graţie golului lui Alex Santana în prima repriză. Palmeiras, campioana ultimelor doua editii ale turneului continental, a resimtit absentele din cauza suspendarii in mijlocul terenului lui Gustavo Scarpa si Danilo si a fost superior doar in ultima parte a meciului, cand gazda a jucat cu 10 din cauza expulzarii. lui Hugo Mora .

Alex Santana, care a profitat de un pasaj al tânărului Vitor Roque în minutul 22, i-a oferit lui 'Furacão' victoria şi a pus capăt seriei de 20 de meciuri a lui Palmeiras fără să piardă ca vizitator în Libertadores, un record de competiţie, şi runda continentală de neînvins. în acest sezon.după 13 jocuri.

PUBLICITATE

Cu rezultatul, Palmeiras sunt nevoiți să câștige acasă marțea viitoare dacă vor să joace a treia finală consecutivă a turneului, în timp ce o egalitate este suficientă pentru ca Athletico să revină să joace într-o finală Libertadores, lucru pe care l-a făcut abia în 2005, când au pierdut cu São Paulo.

Împinși de suporteri, jucătorii gazdelor s-au trezit pe măsură ce minutele au trecut și au început să se apropie de poarta lui Weverton.

Gustavo Gómez, în minutul 14, aproape a marcat un autogol după ce a depășit o centrare din stânga a lui Hugo Moura, dar Weverton, foarte atent, a reușit să evite golul.

PUBLICITATE

Fără mijlocașul Gustavo Scarpa, cel mai bun jucător al lor din acest an, nici tânărul Danilo, mijlocașul lui Palmeiras a fost grav desfigurat, lucru de care mijlocașii Athletico, mai puțin tehnici și mai solidi, au știut să profite pentru a se impune.

În minutul 22, Khellven a centrat de pe dreapta, Murilo a reușit cu capul și mingea a căzut în fața tânărului Vitor Roque, care a dominat și a oferit un asist lui Alex Santana, care a avut nevoie doar să împingă mingea în spatele fileului pentru a-și marca. primul gol cu ​​tricoul Hurricane.

Golul a încurajat echipa din Paraná, care a plecat în căutarea secundului în timp ce Palmeiras a încercat să surprindă cu contraatacuri rapide.

PUBLICITATE

Verdão nu a amenințat din nou până în minutul 42, când López a reușit cu capul o centrare din stânga a lui Rony care a lovit bara.

Câteva minute mai târziu, campioana apărătoare a mai suferit o lovitură grea când Raphael Veiga, unul dintre principalii lor jucători, s-a accidentat și a fost nevoit să părăsească terenul.

Bilanțul s-a încheiat în minutul 69, când Hugo Moura a primit un al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Cu încă un jucător, Palmeiras s-a dus la atac, deși nu a reușit să destabilizeze decât cu șuturi de la distanță și lovituri de plasă, împotriva unei apărări foarte bine poziționate.

PUBLICITATE

Câteva minute mai târziu, a fost antrenorul Athletico-PR, Luiz Felipe Scolari, cel care a ajuns și el exmatriculat din cauza plângerilor sale.

Două șuturi din afara careului a lui Gabriel Menino pe care Bento le-a salvat și un toc din spate a lui Rony pe care portarul gazdelor l-a salvat au fost cele mai bune ocazii pentru Palmeiras, a cărui presiune neîncetată în ultimele minute nu a fost răsplătită.

După ce s-a calificat în semifinale într-o lovitură de departajare eroică pe teren propriu împotriva lui Atlético-MG, Alviverde se agață acum încă o dată de magia Allianz Arena pentru a învinge marțea viitoare echipa din Paraná care, în Brasileirão, a învins deja Palmeiras la São. Paulo 2-0.

PUBLICITATE

Cine avansează va concura în marea finală de la Guayaquil împotriva câștigătorului celeilalte semifinale, dintre argentinianul Vélez Sarfield și Flamengo.