Milan și Inter se înfruntă la nivel local pentru un loc în finala Ligii Campionilor

Miercuri (10) Milano va deveni epicentrul fotbalului european, așa cum nu s-a mai întâmplat de două decenii, cu un clasic dintre Milan și Inter câștigând un loc în finala Ligii Campionilor.

Milano, singurul oraș care are două cluburi campioane europene, va avea una dintre echipele sale în finala din 10 iunie de la Istanbul, împotriva lui Manchester City sau Real Madrid.

PUBLICITATE

Rămâne de văzut dacă va fi echipa „Rossonero”, deținătoare a șapte titluri de Liga Campionilor (ultimul în 2007), sau „Nerazzurri”, triplu campioan (ultimul în 2010).

Dacă cealaltă semifinală dintre City-ul lui Pep Guardiola și Real Madrid-ul lui Carlo Ancelotti poate pune față în față cele mai bune două echipe din punct de vedere al jocului, 'Derby della Madonnina' este un punct culminant de pasiune și istorie între doi mari rivali, care se confruntă. unul pe altul pentru a 236-a oară.

„Nu este un clasic, este „clasicul”. Știm ce înseamnă pentru club, pentru jucători, pentru suporteri”, a amintit antrenorul Inter Simone Inzaghi.

PUBLICITATE

În Liga Campionilor, cele două rivale s-au confruntat deja în patru ocazii, dar ultima dată a fost acum aproape 20 de ani, când seria A italiană avea cele mai mari vedete din fotbal.

Inter în formă bună

În 2003, era în semifinale: Milan s-a calificat datorită unui gol marcat ca vizitator (0-0, 1-1), ceva oarecum ironic pentru că cele două echipe împart același stadion, San Siro sau Giuseppe Meazza, în funcție pe care echipă este responsabilă.

O altă ciocnire 100% milaneză în Liga Campionilor a fost în 2005, cu amintirea tristă a flăcării aruncate de fanii interiști care l-au lovit în capul portarului, joc care a fost întrerupt și s-a încheiat cu calificarea Milanului, pe care o câștigase cu 2-0 pe teren. cale.

PUBLICITATE

Ancelotti a fost antrenorul Milanului care a confirmat în aceste patru dueluri hegemonia rossonerilor în Europa. Nu e de mirare, Milan este al doilea cel mai mare câștigător al Ligii Campionilor, după doar Real Madrid cu cele 14 titluri ale sale.

Dar va fi suficientă greutatea istoriei împotriva încrederii lui Inter Milano?

Echipa lui Inzaghi a câștigat ambele clasice disputate în 2023, eliminând Milano din Supercupa Italiei (3-0) în ianuarie, înainte de a câștiga turul doi al Campionatului Italiei (1-0).

PUBLICITATE

În ciuda unui sezon cu suișuri și coborâșuri, nerazzurri au răspuns mereu în această Liga Campionilor, trecând printr-o grupă dificilă cu Bayern Munchen și Barcelona, ​​ambele deja eliminate.

Rafael Leão este îndoielnic

Inter se bucură de un moment bun la sfârșitul sezonului, cu o serie de cinci victorii în toate competițiile, după ce a învins Juventus, Lazio și Roma, marcând 15 goluri.

Romelu Lukaku este la țintă cu cinci goluri de la începutul lunii aprilie și și-a recăpătat relația cu argentinianul Lautaro Martínez.

PUBLICITATE

Milan, la rândul său, s-ar putea să nu poată conta pe principalul său jucător ofensiv, atacantul portughez Rafael Leão, care sâmbăta trecută a trebuit să fie înlocuit cu Lazio cu dureri la coapsa dreaptă.

„Va încerca să forțeze (miercuri dimineață) și vom decide ce să facem”, a explicat antrenorul Stefano Pioli, care știe că echipa sa nu este la fel fără Leão: „rossoneri” au câștigat doar un meci din cele zece. în care portughezul nu a fost titular.

Leão a fost decisiv în sferturile de finală ale Ligii Campionilor împotriva lui Napoli, cu un assist în primul joc (1-0) și altul în retur după un parcurs fantastic (1-1).

Milan va trebui să-și îmbunătățească jocul la un final incert de sezon, în care poate visa să câștige Liga Campionilor, dar nu se poate neglija în Campionatul Italiei pentru a-și garanta un loc în principala competiție europeană sezonul viitor.

* Textul acestui articol a fost parțial generat de instrumente de inteligență artificială, modele de limbaj de ultimă generație care ajută la pregătirea, revizuirea, traducerea și rezumarea textelor. Intrările de text au fost create de către Curto Știrile și răspunsurile de la instrumentele AI au fost folosite pentru a îmbunătăți conținutul final.
Este important de subliniat că instrumentele AI sunt doar instrumente, iar responsabilitatea finală pentru conținutul publicat revine Curto Știri. Folosind aceste instrumente în mod responsabil și etic, obiectivul nostru este extinderea posibilităților de comunicare și democratizarea accesului la informații de calitate.