capac galben AFP

Palmeiras învinge Barcelona de Guayaquil în Grupo Libertadores

Palmeiras a învins-o cu 2-0 pe Barcelona de Guayaquil în Ecuador miercuri, în turul al treilea din Grupa C a Copa Libertadores.

Odată cu victoria, „Verdão” este pe locul doi în grupă cu aceleași șase puncte ca Bolívar, care are cel mai bun golaveraj (+5 împotriva +1).

PUBLICITATE

În deschiderea rundei, echipa boliviei l-a învins la Asunción, cu 4-0, pe Cerro Porteño din Paraguay.

São Paulo a deschis scorul la sfârşitul primei reprize, Raphael Veiga executând un penalty (45'+3), înscris după ce portarul Víctor Mendoza l-a doborât în ​​zonă pe atacantul Rony.

Cel de-al doilea al lui Palmeiras a venit imediat după pauză, fundașul paraguayan Gustavo Gómez apărând la bara secundă pentru a cu capul în plasă după o lovitură de colț (47′).

PUBLICITATE

Joc Solitaire

'Verdão' a ​​început să parieze pe contraatacuri, exploatând viteza lui Rony și Dudu în față, dar a dat peste apărarea lui Mendoza în prima repriză.

Condusă de golgheterul uruguayan Agustín Rodríguez și profitând de avantajul de pe teren propriu, Barcelona a reușit să fie mai ofensivă și a terminat mai mult în primele minute, dar puțin speriat portarul Weverton.

Înainte de meciul de miercuri, echipa Guayaquil a avut nouă victorii și o înfrângere în ultimele zece meciuri pe teren propriu din Libertadores.

PUBLICITATE

După presiunea inițială, Palmeiras a dominat treptat meciul și aproape a deschis scorul în minutul 33 cu șutul lui Rony pe care apărarea ecuadoriană l-a salvat pe linie.

În repriza secundă, câștigând deja cu 2-0, echipa braziliană a fost mai eficientă și a reușit rezultatul fără să se sperie.

În runda următoare a Grupei C, Palmeiras vizitează Cerro Porteño în capitala Paraguayenei, pe 25 mai, iar o victorie ar putea lăsa echipa din São Paulo cu un picior în optimile de finală.

PUBLICITATE

La rândul său, Barcelona va merge la altitudinea La Paz pentru a-l înfrunta pe Bolívar pe 23.

Ficha Tecnica:

Copa Libertadores 2023 – Grupa C – Etapa a treia

Barcelona – Palmeiras 0 – 2

Stadion: Monumental (Guayaquil)

Arbitru: Andrés Rojas (COL)

Obiective:

Palmeiras: Raphael Veiga (45'+3 penalty) și Gustavo Gómez (47')

Cartonașe galbene:

Barcelona: Pineida (36′) și Rodríguez (80′)

Palmeiras: Rony (20′), Luan (33′) și Raphael Veiga (45′+5)

Formații:

Barcelona: Víctor Mendoza – Pedro Velasco (Segundo Portocarrero, 73′), Carlos Rodríguez, Lucas Sosa, Mario Pineida – Janner Corozo (Francisco Fydriszewski, 61′), Leonai Souza, Damián Díaz (Gabriel Cortez, 73′), Fernando Gaibor, Christian Ortiz (Adonis Preciado, 46′) – Agustín Rodríguez (Jonathan Bauman, 61′). Antrenor: Fabián Bustos.

PUBLICITATE

Palmeiras: Weverton – Mayke, Gustavo Gómez, Murilo (Luan, 29′), Piquerez – Artur (Rafael Navarro, 80′), Gabriel Menino, Raphael Veiga, Zé Rafael, Dudu (Breno Lopes, 72′) – Rony (Gustavo Garcia , 79′). Antrenor: Abel Ferreira.

* Textul acestui articol a fost parțial generat de instrumente de inteligență artificială, modele de limbaj de ultimă generație care ajută la pregătirea, revizuirea, traducerea și rezumarea textelor. Intrările de text au fost create de către Curto Știrile și răspunsurile de la instrumentele AI au fost folosite pentru a îmbunătăți conținutul final.
Este important de subliniat că instrumentele AI sunt doar instrumente, iar responsabilitatea finală pentru conținutul publicat revine Curto Știri. Folosind aceste instrumente în mod responsabil și etic, obiectivul nostru este extinderea posibilităților de comunicare și democratizarea accesului la informații de calitate.