Rebeca Andrade și Arthur Nory au câștigat medalia de bronz la Campionatul Mondial de gimnastică
Credite imagine: Reproducere/Instagram

La revedere de la emblematica coregrafie „Baile de Favela”, Rebeca Andrade s-a întors la sala de sport din Liverpool pentru a-și câștiga a doua medalie la Campionatul Mondial de gimnastică artistică duminică (6) și pentru a-și marca și mai mult numele în istorie. Brazilianul în vârstă de 23 de ani a aplaudat publicul local și și-a asigurat medalia de bronz la exercițiul la sol, cu un scor de 13.733. Aurul a revenit britanicii Jessica Gadirova, iar medalia de argint a revenit americanilor Jordan Chiles.

Încheind competițiile din această ediție a Cupei Mondiale, brazilianul Arthur Nory a strălucit pe bara orizontală și și-a asigurat o medalie de bronz. Nory a deschis cu o prezentare frumoasă și a ieșit pe primul loc, cu un scor de 14.466.

PUBLICITATE

Cu aceasta, Brazilia bate recordul de medalii la Cupele Mondiale, adăugând trei în această ediție.

Aurul din lingouri i-a revenit americanului Broody Malone (14.800), iar argintul a revenit japonezului Daiki Hashimoto (14.700).

Ultima sportivă de pe podea, Jessica Gadirova și-a asigurat aurul cu un scor de 14.200. Argintul a revenit lui Chiles, care a avut un scor de 13.833. Jade Carey, tot din Statele Unite, a cerut o trecere în revistă a scorului și a pierdut puncte, luând bronz, la egalitate cu Rebeca Andrade, 13.773. Locul cinci a fost ocupat de olandeză Nomi Visser, geamăna Jeniffer Gadirova a fost pe locul șase, italianca Martina Maggio a fost a șaptea și japoneza Shoko Miyata a terminat pe locul opt.

PUBLICITATE

Rebeca Andrade, o gimnastă completă

Rebeca alcançou medalhas em quatro categorias diferentes somando todos os Mundiais que disputou, no solo, individual geral, salto e barras assimétricas. Neste domingo, ela ainda disputou a final da trave, mas uma queda comprometeu as chances de medalha para a brasileira na categoria. No solo, Rebeca já confirmou que Dansul Favela ar trebui să înceapă să fie înlocuită cu alte coregrafii de acum înainte.

Rebeca încheie campionatul mondial ca medaliată cu aur la all-around într-un mod fără precedent. Sâmbătă (5), femeia din Guarulhos a concurat și în finala barelor denivelate, dar nu a reușit să câștige nicio medalie. Cu două medalii, Rebeca este capabilă să-și egaleze performanța la Campionatele Mondiale din 2021, la Kitakyushu, Japonia, unde a câștigat aur la sărituri și argint la bare denivelate.