Credite imagine: AFP

São Paulo îl elimină pe Atlético-GO la penalty-uri și decide Campionatul Sud-american după 10 ani

La zece ani de la ultimul lor titlu internațional, tocmai Copa Sudamericana, São Paulo va concura din nou pentru un titlu continental. Joia aceasta, în manșa secundă a semifinalei turneului, echipa a reușit să învingă Atlético-GO cu 2-0 și a luat decizia la penalty-uri. În încărcături, a fost mai eficient și s-a asigurat cu 4-2.

Acum, São Paulo va avea la dispoziție puțin peste douăzeci de zile pentru a se pregăti de decizie, într-un singur joc programat pentru 1 octombrie împotriva Independiente del Valle, din Ecuador. Meciul se va disputa pe stadionul Mario Alberto Kempes, din Córdoba, Argentina.

PUBLICITATE

Meciul a început așa cum a visat fiecare fan din São Paulo. Cu mare intensitate, echipa antrenorului Rogério Ceni nu a lăsat Atlético-GO să respire în primele minute și a menținut un ritm foarte puternic până a deschis scorul. Echipa a jucat mingea bine, în viteză și cu jucătorii în mișcare fără oprire. Nestor a apărut în zonă la fiecare joc și Luciano a făcut prima luptă imediat ce a ieșit mingea lui Atlético-GO.

După patru minute, São Paulo a recuperat imediat mingea în terenul de atac. După o centrare, apărarea Goiás a depășit-o prost, Luciano a prins recul și a șutat puternic la poartă. Renan a reușit să salveze mingea, dar în revenire Patrick a apărut singur și a marcat într-o poartă goală.

Golul l-a făcut pe Morumbi să explodeze. Împins de suporteri, São Paulo a continuat să zdrobească Atlético-GO, care nu a putut să-și părăsească terenul de apărare. La 11, Luciano a avut surplusul la marginea suprafeței, a dominat și a șutat puternic cu stânga, dar Renan a palmat.

PUBLICITATE

Cu Pablo Maia înlocuindu-l pe Gabriel accidentat, după 20 de minute, São Paulo a încetinit în cele din urmă puțin și Atlético-GO a putut să respire puțin. Dar chiar și așa, cu atingeri rapide și multă viteză pe părțile laterale ale terenului, echipa lui Ceni a continuat să creeze ocazii bune și a suferit din lipsă de țintă – au fost cel puțin cinci ocazii irosite, majoritatea de argentinianul Calleri.

Susținut de suporteri, São Paulo a revenit pentru a doua repriză, punând multă presiune pe adversar. Echipa a intrat foarte periculoasă de cinci ori în zece minute. Când anxietatea începea să-l cuprindă pe Morumbi, Patrick s-a hotărât încă o dată. În minutul 17, Alisson a primit mingea pe dreapta și a centrat în zonă – numărul 3 l-a devansat pe fundașul lateral Dudu și a marcat golul, garantând scorul care a dus decizia la penalty-uri.

São Paulo a avut încă câteva ocazii să marcheze al treilea, dar nu a putut evita penalty-urile. În timpul loviturilor, Luciano l-a oprit pe portarul Renan, dar Baralhas și Léo Pereira au pierdut cu Atlético-GO. Reinaldo, Calleri, Igor Vinícius și Galoppo Au înțeles bine și l-au pus pe São Paulo în finala Copa Sudamericana, unde echipa va lupta pentru al doilea titlu.

PUBLICITATE

FICHÃO

SÃO PAULO 2 (4)

SÃO PAULO – Felipe Alves; Igor Vinícius, Diego, Léo și Reinaldo; Gabriel (Pablo Maia), Rodrigo Nestor (Talles), Alisson (Galoppo) și Patrick (Juan); Calleri și Luciano. Antrenor: Rogério Ceni.

ATLÉTICO-GO: Renan; Dudu, (Hayner), Wanderson, Klaus și Jefferson; Baralhas, Marlon Freitas, Edson Fernando (Shaylon) și Jorginho (Léo Pereira); Wellington Rato și Churín (Ricardinho). Antrenor: Eduardo Baptista.

GOLURI – Patrick, la 4 minute în prima repriză și la 17 minute în a doua. Penalty-uri transformate: Reinaldo, Calleri, Igor Vinícius și Galoppo pentru São Paulo și Wellington Rato și Shaylon pentru Atl´[etico-GO.