Credite imagine: AFP

São Paulo pierde cu Atlético-GO în America de Sud

O performanță dezastruoasă, inclusiv o expulzare în prima repriză și eșecuri ale lui Jandrei și Diego Costa, a pus în pericol visul lui São Paulo de a câștiga titlul Copa Sul-America din 2022. La Goiânia, echipa lui Rogério Ceni a plătit costisitor pentru greșelile sale de joi seară și a pierdut cu Atlético-GO cu 3-1, în primul joc din semifinala competiției

Acum, pentru a trece la decizie, echipa va trebui să învingă echipa Goiás cu trei goluri în returul, programat pe 8, la Morumbi. Victoria lui São Paulo la două goluri duce decizia la penalty-uri.

PUBLICITATE

Rogério Ceni a ales să înceapă jocul cu trei fundași și un mijloc mai ușor. Ideea a fost să strângem fluxul mingii lui Atlético-GO și să încercăm să creăm ocazii pentru a rezolva meciul din prima repriză.

Pe de altă parte, echipa din Goiás a avut debutul lui Eduardo Baptista la conducerea echipei, înlocuindu-l pe Jorginho demis. Cu puțin timp de lucru, a menținut baza echipei și a căutat ofensiva schimbând rapid pase.

Și așa a deschis scorul gazdele, la doar zece minute de joc. Într-un eșec grotesc de marcare a lui São Paulo, Marlon Freitas ia jucat rapid lui Dudu pe aripa dreaptă. Fundașul a mers la linia de bază și a centrat suficient pentru ca Jorginho să o devieze în poartă și să-i facă pe fanii lui Atlético să sărbătorească.

PUBLICITATE

São Paulo, care până când a primit golul făcea un joc bun, s-a reorganizat rapid și a ajuns la egalitate la scurt timp după aceea – exploatând și greșeala unui adversar.

Mijlocașul Edson Fernando a mers să ia mingea în apărare și a plecat cu ea dominată până la mijlocul terenului. Nu s-a atins și a ajuns să fie dezarmat de Reinaldo. Mingea i-a căzut lui Rodrigo Nestor care, de la marginea zonei din stânga, a centrat mingea pentru Luciano, pentru a trece cu capul pe lângă portarul Renan și a egala.

Într-un joc echilibrat, orice greșeală poate fi fatală. La 31 de ani, Igor Gomes i-a făcut un fault prost lui Jorginho, ținându-l pe jucătorul Atlético-GO de tricou. La 39 de ani, mijlocașul s-a încurcat din nou – l-a abordat cu forță excesivă pe Edson Fernando, a primit un al doilea cartonaș galben și a ajuns să fie exclus de pe teren.

PUBLICITATE

Expulzarea l-a făcut pe Rogério Ceni să-și demonteze schema cu trei fundași în prima repriză – cu două înlocuiri înainte de pauză, antrenorul din São Paulo i-a trimis pe Welington și Patrick pe teren. Ceni a plasat echipa cu patru fundași și patru sportivi la mijloc, lăsându-l atacant doar pe Calleri – problema este că nu a reconstruit sectorul cu un alt mijlocaș.

Cu unul mai puțin, a devenit și mai dificil

Repriza a doua a început cu Atlético-GO încercând să-și afirme avantajul de a mai avea un jucător pe teren. Cu impunere la mijlocul terenului, echipa a păstrat posesia mingii, dar nu a ajuns efectiv la ea. Eduardo Baptista a făcut o schimbare care a făcut echipa sa mult mai ofensivă, punând atacantul Shaylon pe teren, iar în curând a fost recompensat pentru asta.

Până la unsprezece minute, echipa Goiás a sosit din nou din dreapta. Marlon Freitas a înaintat rapid și a trecut jos în zonă. Jandrei s-a întins și a reușit să rateze mingea, care a sărit de Diego Costa și l-a lăsat pe Shaylo, care stătea pe podea, să o împingă doar în poarta goală – 2 la 1 Atlético-GO.

PUBLICITATE

São Paulo nu a putut ajunge la poarta lui Renan cu niciun pericol și, calm, Atlético-GO a sosit mereu cu pericol. La 32 de ani, echipa din Goiás a ajuns la golul trei. Léo Pereira a primit-o pe stânga și a trecut cum a vrut de Diego Costa, a intrat în zonă și a atins ieșirea lui Jandrei pentru a se mări.

São Paulo va avea o săptămână pentru a se reorganiza pentru a încerca să avanseze în finală – o eliminare împotriva lui Atlético-GO va fi un dezastru pentru echipă.