Аргентина (Меси) и Француска (Мбапе)
Заслуге за слике: Репродукција/Твитер

Аргентина има предност у односу на Француску у историји Мундијала

Француска и Аргентина, које се следеће недеље (18) суочавају у финалу Светског првенства 2022. у потрази за трећом светском титулом за обе, већ су се сусреле три пута у историји турнира.

1930: игра од 84 минута

Аргентина и Француска су 15. јула 1930. године имале први дуел на првом Светском првенству у историји, одржаном у Уругвају. На стадиону Парк Централ, у Монтевидеу, пред 23 хиљаде гледалаца, утакмица је завршена победом 'Албиселестеа' од 1:0.

ОГЛАШАВАЊЕ

Одличан наступ француског голмана Алекса Тепота спречио је Аргентинце да поентирају све до 36. минута другог полувремена, када је Луис Монти постигао једини гол на мечу.

Али у 39. години, бразилски судија Гилберто де Алмеида Рего је звиждао крај утакмице, изазвавши изненађење и бес међу француским играчима и делом јавности.

Обе екипе су отишле у свлачионицу, али је помоћник успео да убеди бразилског судију у своју грешку и играчи су се вратили на терен да играју последњих шест минута, што није променило резултат.

ОГЛАШАВАЊЕ

Француска је елиминисана у групној фази после пораза од Чилеа (3-0), док је Аргентина изгубила у финалу од домаћина Уругваја (4-2).

1978: Трезорова рука

6. јуна 1978. Француска се суочила са Аргентином у утакмици групне фазе на стадиону Монументал де Нуњез пред 71 гледалаца.

Претходно поражени од Италије (2-1), 'Блеуси' су истим резултатом претрпели нови пораз, чиме су запечатили елиминацију, док је Аргентина освојила прву титулу светског првака.

ОГЛАШАВАЊЕ

Француска, коју је предводио Мишел Платини, била је изједначена са Аргентинцима 0:0 до 45. минута првог полувремена, када је Маријус Трезор руком додирнуо лопту после ударца Леополда Лукеа. Данијел Пасарела је реализовао пенал за 'Албицелесте'.

У 11. минуту другог полувремена, голман Француске Жан-Пол Бертран-Деманес покушава да заустави Лукеов ударац и судара се са стативом. Након што је напустио терен на носилима, замењује га Доминик Баратели.

Платини је искористио скок из покушаја Бернарда Лакомба и четири минута касније дошао до изједначења. Касније, Дидије Сикс пропушта прилику лицем у лице са аргентинским голманом Убалдом Фиљолом. Све док у 28. минуту Луке не савлада Барателија ударцем ван терена.

ОГЛАШАВАЊЕ

Ово је 'Блеус' последњи пораз до данас од једног јужноамеричког тима на Светском првенству.

2018: Павардов велики гол

30. јуна 2018. у групној фази солидна Француска и тешко квалификована Аргентина састале су се у осмини финала на Светском првенству у Русији.

Од првог тренутка 'Блеуси' су повели пеналом Антоана Гризмана. Пре одмора, Ди Марија је изједначио ударцем ван терена, без шансе за Уга Љориса.

ОГЛАШАВАЊЕ

У другом полувремену Аргентина се преокренула ударцем Лионела Месија који је одбио Габријел Меркадо. Али Француска је поново оставила све по старом Бенџамену Павару, који је постигао импресиван гол са дистанце, најлепши гол на турниру.

Французи су се потом вратили у вођство са два поготка Мбапеа за четири минута.

У надокнади времена, након центаршута Месија, Серхио 'Кун' Агуеро је постигао погодак главом. Упркос последњој аргентинској шанси, Француска је победила са 4-3, одлучујући за освајање друге титуле света.