80. издање Златни глобус одржаће се 10. јануара 2023. у Лос Анђелесу.
ОГЛАШАВАЊЕ
Такмичаре је бирало 96 чланова и, по први пут, 103 међународна гласача. нови гласачи су регрутовани из међународних индустријских организација, страних филмских фестивала и новинарских професионалаца. Група представља 62 различите земље широм света.
„У комбинацији са тренутним чланством, укупан број гласача Златних глобуса сада је 52% жена, 51,8% расно и етнички разнолико, са 19,6% Латиноамериканаца, 12,1% Азијаца, 10,1% црнаца и 10,1% са Блиског истока“, наводи се у саопштењу објављеном на Сајт Златног глобуса.
Погледајте главне номиноване за Златни глобус 2023:
Најбољи глумац у комедији/музичком филму
- Дијего Калва, "Бабилониа"
- Данијел Крејг, „Стакљени лук: мистерија извађених ножева“
- Адам Дривер, „Бела бука“
- Колин Фарел, „Банши из Инишерина“
- Рејф Фајнс, "Јеловник"
Најбоља глумица у комедији/музичком филму
- Марго Роби - "Вавилон"
- Ања Тејлор-Џој – „Мени”
- Ема Томпсон - "Срећно, Велики Лео"
- Лесли Менвил – „Мрс. Харис иде у Париз”
- Мишел Јео – „Све свуда у исто време“
Најбољи глумац у драмском филму
- Остин Батлер - "Елвис"
- Брендан Фрејзер – „Кит”
- Хју Џекман - "Син"
- Бил Наји – „Живи“
- Џереми Поуп - "Инспекција"
Најбољи глумац у драмском филму
- Остин Батлер - "Елвис"
- Брендан Фрејзер – „Кит”
- Хју Џекман - "Син"
- Бил Наји – „Живи“
- Џереми Поуп - "Инспекција"
Најбољи комедија/музички филм
- "Вавилон"
- „Банши из Инишерина“
- “Све свуда у исто време”
- „Стакљени лук: мистерија извађених ножева“
- "Троугао туге"
Најбољи драмски филм
- „Аватар: Пут воде“
- Елвис
- „Фабелманови”
- “Тар”
- „Топ Гун: Маверицк“
Најбољи режисер
- Џејмс Камерон – „Аватар: Пут воде“
- Данијел Кван и Данијел Шајнерт – „Све свуда у исто време“
- Баз Лурман – „Елвис“
- Мартин Мекдона, „Банши из Инишерина“
- Стивен Спилберг – „Фабелманови“
Најбољи страни филм
- „РРР“ (индијски)
- „Ништа ново на фронту“ (Немачка)
- „Аргентина, 1985” (Аргентина)
- „Затвори“ (Белгија)
- „Одлука о одласку“ (Јужна Кореја)
Најбоља драмска ТВ серија
- „Боље назови Саула”
- "Круна"
- “Кућа змаја”
- „Озарк“
- "Пауза"
Најбоља комедија/музичка ТВ серија
- „Абботт Елементари”
- "Медвед"
- "Хацкс"
- „Само убиства у згради”
- “Вандинха”
Најбоља ограничена серија, антологијска серија или телевизијски филм
- "Кос"
- „Дамер: амерички канибал“
- “Пам & Томми”
- "Отпадање"
- „Бели лотос: Сицилија“
Најбољи глумац у драмској ТВ серији
- Џеф Бриџис, "Старац"
- Кевин Костнер, „Јелоустон”
- Дијего Луна, "Андор"
- Боб Оденкирк, „Боље назови Саула“
- Адам Скот, "Руптура"
Најбољи глумац у комедијској/музичкој ТВ серији
- Доналд Гловер - "Атланта"
- Бил Хадер - "Бари"
- Стив Мартин – „Само убиства у згради“
- Мартин Шорт – „Само убиства у згради”
- Џереми Ален Вајт – „Медвед”
Најбољи глумац у ограниченој серији, антологијској серији или ТВ филму
- Тарон Егертон – „Црна птица“
- Колин Фирт – „Лестве“
- Ендру Гарфилд – „У име неба“
- Еван Петерс – „Дамер: амерички канибал“
- Себастијан Стен – „Пам и Томи“
Најбоља глумица у драмској ТВ серији
- Ема Д'Арси - 'Кућа змаја'
- Лора Лини - "Озарк"
- Имелда Стонтон – „Круна“
- Хилари Свонк – „Аљаска: У потрази за вестима“
- Зендаја - "Еуфорија"
Најбоља глумица у комедијској/музичкој ТВ серији
- Квинта Брунсон – „Абботт Елементари“
- Кејли Куоко – „Стјуардеса“
- Селена Гомез – „Само убиства у згради“
- Џена Ортега – „Вандинха“
- Јеан Смарт - "Хацкс"
Најбоља глумица у ограниченој серији, антологијској серији или ТВ филму
- Џесика Честејн – „Џорџ и Теми“
- Џулија Гарнер – „Измишљање Ане“
- Лили Џејмс, - "Пам & Томми"
- Џулија Робертс – „Гаслит“
- Аманда Сејфрид - "Отпадање"